AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Rövşən Kərimov 15-16 may tarixlərində Polşanın Varşava şəhərində Polşa Elmlər Akademiyasının və Almaniyanın elmlər akademiyası statusu daşıyan əsas qurumu “Leopoldina”nın birgə təşkil etdiyi Avropa İqlim Konfransında iştirak edib.
Avropanın və Mərkəzi Asiyanın 45 ölkəsindən 90 nəfərə yaxın alim və tədqiqatçının dəvət olunduğu elmi tədbirdə 7 sessiyadan ibarət dəyirmi stol təşkil olunub. R.Kərimov Cəmiyyətin iqlimə reaksiyası sessiyasında mövzu ətrafında çıxış edərək, iştirakçıların suallarını cavablandırıb. Qonaqlar AFR-in Polşadakı səfirliyində görüşlər keçirib, sosial proqramlarda iştirak ediblər. Tədbirin sonunda iqlim dəyişmələrinə dair Varşava Kommünikesi qəbul olunub.

Географ выступил на Европейской климатической конференции Мая 24, 2023 | 03:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
15-16 мая ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.г. Ровшан Керимов принял участие в Европейской климатической конференции, организованной в Варшаве совместно Польской академией наук и научным учреждением Немецкой академии наук «Леопольдина».
На научное мероприятие было приглашено около 90 ученых и исследователей из 45 стран Европы и Центральной Азии, был организован круглый стол, состоящий из 7 сессий. Р.Керимов выступил с докладом на тему ответа общества на климатическую сессию и ответил на вопросы участников. Гости провели встречи и приняли участие в социальных программах в Посольстве ФРГ в Польше. В конце мероприятия было принято Варшавское коммюнике по изменению климата.