Alim su ehtiyatlarına dair beynəlxalq konfransda çıxış edib İyn 09, 2023 | 04:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri, prof. Rza Mahmudov  iyunun 8-də Dövlət İdarəçilik Akademiyasında keçirilən «Su ehtiyatlarının inteqrasiyalı idarə edilməsi (SEİİE) - Beynəlxalq qabaqcıl təcrübələr və tövsiyələr» adlı Beynəlxalq tədbirdə ölkəmizi təmsil edib.
Avropa İttifaqı və Dünya Bankının Azərbaycanda su ehtiyatları ilə bağlı həyata keçirdikləri layihə çərçivəsində baş tutan tədbirdə müəssisənin  rektoru, akademik Urxan Ələkbərov, Dünya Bankının baş mütəxəssisi Səidə Bağırlı, Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəsi Ramilə Aslanova və ölkəmizin müvafiq elm, dövlət qurumlarının alim və mütəxəssisləri iştirak edib.
Tədbirdə ölkənin su ehtiyatları, su və sanitariya, su ehtiyatlarının idarə olunması, suların tarif qiymətləndirilməsi ətrafında Aİ-nın baş mütəxəssisi Smita Misra, beynəlxalq ekspert Stephen Hodgson və başqaları çıxış ediblər.
Rza Mahmudov ölkəmizin su ehtiyatlarının mövcud vəziyyəti, müasir iqlim dəyişmələrinin səth, yeraltı su ehtiyatlarına təsiri, bu sahədə mümkün proqnozlar, ssenarilər, su ehtiyatlarının idarə olunmasında əsas prinsiplər barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib. Bununla yanaşı, şöbə müdiri ölkəmizdə su siyasətinin aparılmasında müxtəlif dövlət qurumları, özəl, habelə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən həyata keçirilən layihələrin elmi əsaslandırılmasında rəhbəri olduğu şöbənin əsas söz sahibi olduğunu bir daha iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Hidroloq alim su ehtiyatlarının inteqrasiyalı idarə olunmasında Hövzə üzrə iqlim dəyişmələri nəzərə alınmaqla ərazinin su-balans ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi və proqnozlaşdırılması, eləcə də ərazinin sosial-iqtisadi  durumunun mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri kimi iki vacib istiqaməti diqqətə çatdırıb.
R.Mahmudovun çıxışı tədbir iştirakçıları tərəfindən diqqətlə qarşılanıb və ona sözügedən sahədə əməkdaşlıq etmək təklifi edilib.

Ученый выступил на международной конференции по водным ресурсам Июн 09, 2023 | 04:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР, проф. Рза Махмудов представлял нашу страну на Международном мероприятии «Интегрированное управление водными ресурсами (УВР) – передовой международный опыт и рекомендации», которое состоялось 8 июня в Академии государственного управления.
В мероприятии,  которое состоялась в рамках реализуемого Европейским Союзом и Всемирным банком проекта по водным ресурсам в Азербайджане, приняли участие ректор учреждения, академик Урхан Алекберов, Саида Багирли, главный специалист Всемирного банка, представитель ЕС в Азербайджане Рамила Асланова, ученые и специалисты сответствующих научных и государственных учреждений нашей страны. По вопросам водных ресурсов страны, водоснабжения и санитарии, управления водными ресурсами, оценки тарифов на воду выступили главный эксперт ЕС Смита Мишра, международный эксперт Стивен Ходжсон и другие.
Рза Махмудов предоставил участникам мероприятия обширную информацию о современном состоянии водных ресурсов нашей страны, влиянии современных климатических изменений на поверхностные и подземные водные ресурсы, возможных прогнозах и сценариях в этой области, основных принципах управления водными ресурсами.
Кроме того, заведующий отделом еще раз довел до сведения участников, что при проведении водной политики в нашей стране главное слово в научном обосновании проектов, реализуемых различными государственными и частными учреждениями, а также международными организациями остается за отделом, которым он заведует.
В комплексном управлении водными ресурсами гидролог обратил внимание на два важных направления, таких как оценка и прогнозирование ресурсов водного баланса района, а также текущее состояние и перспективы развития социально-экономического положения района с учетом климатических изменений в бассейне.
Выступление Р. Махмудова было внимательно воспринято участниками мероприятия и ему было предложено сотрудничество в указанной сфере.