Coğrafiya İnstitutunda IGD beynəlxalq konfransı keçiriləcək İyn 12, 2023 | 05:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
13-14 iyun tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və Türkiyənin Mersin Universitetinin  təşkilatçılığı ilə  Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “6-cı Qitələrarası Geoinformasiya Günləri (IGD)” adlı  beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Konfransda coğrafi İnformasiya sistemləri və kartoqrafiya, 2D-3D-4D GIS, məkan məlumatlarının yaradılması, mobil xəritəçəkmə, ağıllı şəhərlər və ağıllı kənd təsərrüfatı üçün məkan tətbiqləri, bina məlumat modelləşdirilməsi, fotoqrammetriya və uzaqdan zondlama, INSPIRE, LPIS, TUCBS və s. mövzularında ingilis dilində məruzələr dinləniləcək, fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılacaq.
Konfrans saat 9.30-da AMEA-nın əsas binasında yerləşən Coğrafiya İnstitutunun konfrans zalında keçiriləcək (8-ci mərtəbə, 834-cü otaq).

Международная конференция IGD пройдет в Институте географии Июн 12, 2023 | 05:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
13-14 июня под эгидой Института географии им. академика Г. Алиева и Университета Мерсин Турции пройдет международная конференция «6-е Межконтинентальные геоинформационные дни (МГД)», посвященная 100-летию со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева.
Будут заслушаны доклады на английском языке по вопросам : географические информационные системы и картография, 2D-3D-4D ГИС, генерация пространственных данных, мобильное картографирование, пространственные приложения для умных городов и умного сельского хозяйства, информационное моделирование зданий, фотограмметрия и дистанционное зондирование, INSPIRE, LPIS, TUCBS и т. д., состоятся обсуждения и обмен мнениями.
Конференция состоится в 9:30 в конференц-зале Института географии, расположенного в главном здании НАНА (8-й этаж, каб. 834).