Coğrafiyaçı alim qlobal istiləşməyə təsir edən proseslərdən danışıb İyl 12, 2023 | 03:07 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov  AZƏRTAC-a verdiyi müsahibəsində qlobal istiləşmənin gözləntilərindən danışıb.
İqlimşünas alim bununla əlaqədar Sakit okeanda vaxtaşırı müşahidə olunan “La Nino” və onun əksi olan “El Nino” hadisələrinə aydınlıq gətirib. O bildirib ki, dünya okeanında baş verən bu irimiqyaslı proseslər qlobal temperaturun dəyişməsinə nəzərəçarpacaq dərəcədə təsir göstərir. “El Nino” zamanı okean artıq istilik və rütubətin bir hissəsini atmosferə ötürdüyündən Yer kürəsinin qlobal temperaturu bir qədər arta bilir. Hazırda son 3 ildə aktiv olan “La Nino” zəifləməkdə və öz yerini “El Nino”ya verməkdədir.
S.Səfərov qeyd edib ki, Yerin qlobal temperaturu sənayeləşmədən əvvəlki dövrlə müqayisədə artıq təxminən 1,2 dərəcə artıb. Hazırda “La Nino”nun zəifləyərək “El Nino”ya keçməsi Azərbaycan ərazisində intensiv yağıntılar, dolu düşməsi, daşqın və sel hadisələri ilə özünü büruzə verir və qarşıdakı 2-3 il ərzində də bu tendensiyanın davam edəcəyini ehtimal etmək olar.

Географ рассказал о процессах, влияющих на глобальное потепление Июл 12, 2023 | 03:07 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Об ожиданиях глобального потепления в интервью АЗЕРТАДЖ рассказал заведующий отделом гидрометеорологии Каспийского моря Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Саид Сафаров.
В связи с этим климатолог внес ясность в явления «Ла-Ниньо» и его противоположность «Эль-Ниньо», которые время от времени наблюдаются в Тихом океане. Он сказал, что эти масштабные процессы, происходящие в Мировом океане, оказывают существенное влияние на глобальные температурные изменения. Во время «Эль-Ниньо» глобальная температура Земли может незначительно повышаться, так как океан отдает часть тепла и влаги в атмосферу. В настоящее время «Ла-Ниньо», действовавшая последние 3 года, ослабевает и уступает место «Эль-Ниньо».
С. Сафаров отметил, что глобальная температура Земли уже повысилась примерно на 1,2 градуса по сравнению с доиндустриальным периодом. В настоящее время ослабление «Ла-Ниньо» и переход к «Эль-Ниньо» проявляется на территории Азербайджана интенсивными осадками, градом, наводнениями и селями, и можно предположить, что эта тенденция сохранится в ближайшие 2-3 года.