Tanınmış geomorfoloq alim, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəfael Abdullayev ömrünün 74-cü ilində vəfat edib.
Rəfael Seyfəl oğlu Abdullayev 1949-cu il-də Qax rayonunun İlisu kəndində anadan olub. 1968-ci ildə Bakı Politexniki Texnikumunu «Sənaye və mülki tikinti» ixtisası üzrə bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin Geoloji-coğrafiya fakültəsinə qəbul olub və 1974-cü ildə oranı müvəffəqiyyətlə bitirib. 1974–1975-ci illərdə Uzaq Şərqdə qiymətli metalların səpinti yataqlarında təcrübə mübadiləsi keçib və hərbi xidmətdə olub.
1984-cü ildə aspiranturanın qiyabi şöbəsinə daxil olub, 1988-ci ildə «Kiçik Qafqazın çay dərələrinin inkişaf tarixi və formalaşma xüsusiyyətləri» mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək geomorfologiya və təkamül coğrafiyası ixtisası üzrə coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb.
1968-ci ildən etibarən Coğrafiya İnstitutunun «Geomorfologiya» şöbəsində müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. 2021-ci ildən başlayaraq Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinə rəhbərlik edib.
Gənc elmi kadrların hazırlanmasında fəal iştirak edib. 1990-cı ildən Bakı Dövlət Universitetinin coğrafiya fakültəsinin «Geodeziya və kartoqrafiya» kafedrasında xüsusi kurslar üzrə dərslər aparıb.
Çoxsaylı elmi hesabatların, müxtəlif məzmunlu xəritələrin, eləcə də Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda 60-dan artıq məqalənin müəllifidir. Onun mühüm nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb edən elmi nəticələri müxtəlif xəritələrdə, məqalələrdə və kitablarda öz əksini tapib. Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının üzvü olub. Fəal elmi fəaliyyəti ilə Azərbaycan geomorfologiya elminin inkişafına vicdanla xidmət edib. Çöl-ekspedisiya tədqiqat işlərinin təşkilatçısı və rəhbəri olub.
Rəfail müəllimin əziz xatirəsi İnstitut əməkdaşlarının və bütün onu sevənlərin xatirəsində daima yaşayacaq.

Ушел из жизни геоморфолог Института географии Июл 18, 2023 | 03:07 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Рафаил Абдуллаев, известный геоморфолог, заведующий отделом геоморфологии и природных рисков Института географии имени академика Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по географии, доцент Рафаил Абдуллаев скончался на 74-м году жизни.
Рафаил Сейфал оглы Абдуллаев родился в 1949 году в селе Илису Гахского района. В 1968 году, после окончания Бакинского политехнического технического университета по специальности «Промышленное и гражданское строительство», он был принят на геолого-географический факультет Азербайджанского государственного университета и успешно окончил его в 1974 году. В 1974-1975 годах по обмену опытом находился на месторождениях драгоценных металлов на Дальнем Востоке и служил в армии.
В 1984 году поступил на заочное отделение аспирантуры, а в 1988 году защитил диссертацию на тему «История развития и особенности формирования речных долин Малого Кавказа» и получил степень доктора философии географических наук по специальности «геоморфология и эволюционная география».
С 1968 года работал на различных должностях в отделе «Геоморфология» Института географии. С 2021 года возглавлял отдел геоморфологии и природных рисков.
Активно участвовал в подготовке молодых научных кадров. С 1990 года читал спецкурсы на кафедре «Геодезия и картография» географического факультета Бакинского государственного университета.
Он является автором многочисленных научных отчетов, карт различного содержания, а также более 60 статей в журналах, реферированных и проиндексированных в международных базах данных. Его научные результаты, имеющие важное теоретическое и практическое значение, нашли отражение в различных картах, статьях и книгах. Был членом Ученого совета Института географии. Своей активной научной деятельностью Азербайджан честно служил развитию геоморфологической науки. Был организатором и руководителем полевых экспедиционных исследований.
Светлая память об Рафаиле Абдуллаеве всегда будет жить в памяти сотрудников института и всех, кто его любил.