Cİ əməkdaşları Beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak ediblər Sen 25, 2023 | 04:09 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, c.e.d. Zakir Eminov və İnstitutun icraçı direktoru, c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani Rusiyanın Ulan-Ude və Monqolustanın Ulan-Bator şəhərlərində Rusiya Elmlər Akademiyasının Baykal Təbiətdən İstifadə İnstitutunun filialı və Dorji Banzarova adına Buryat Dövlət Universitetinin təşkil etdikləri beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak ediblər.
Sentyabrın 10-dan 15-dək Rusiya Coğrafiyaçılar Cəmiyyəti Assosiasiyasının XIV Elmi Assambleyası çərçivəsində Ulan-Ude şəhərində  baş tutan beynəlxalq elmi konfrans  “Müasir Avrasiya: sosial-coğrafi təhlil”, 15-19 sentyabrda Ulan-Bator şəhərində keçirilən konfrans isə  “Monqolustan və Rusiyada coğrafiya elminin inkişafı: müasir qlobal və Avrasiya kontekstində qarşılıqlı fəaliyyət potensialı” mövzularında olub.
Azərbaycan, Rusiya, Monqolustan, Çin, Bosniya və Herseqovinadan 300-dən çox alimin iştirak etdiyi tədbirdə Z. Eminov “Avrasiyada türkdilli dövlətlərin birliyi sosial-iqtisadi inkişafın əsasıdır”, Z. İmrani isə “Dayanıqlı inkişafın regional iqtisadi-coğrafi modeli” adlı məruzələrlə çıxış  ediblər.
Konfrans çərçivəsində iştirakçılar Buryat Respublikasının tarix muzeyi, etno-turizm mərkəzi, Kyaxra iqtisadi turizm zonası, Baykal gölü və onun problemləri, Çingiz xanın muzeyi, Axın-Tereldj Milli Parkı ilə də yaxından tanış olmaq imkanı qazanıblar.

Сотрудники ИГ приняли участие в международных научных конференциях 2023-09-25 16:37:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.г.н. Закир Эминов и исполнительный директор института, д.ф.г. доцент Заур Имрани приняли участие в международных научных конференциях, организованных филиалом Байкальского института природопользования РАН и Бурятским государственным университетом имени Доржи Банзарова в городах Улан-Удэ (Россия) и Улан-Баторе (Монголия),.
С 10 по 15 сентября в Улан-Удэ в рамках XIV Научной ассамблеи Ассоциации географов России прошла международная научная конференция «Современная Евразия: социально-географический анализ» и конференция, состоявшаяся 15-19 сентября в Улан-Баторе, была посвящена теме «Развитие географической науки в Монголии и России: потенциал взаимодействия в современном глобальном и евразийском контексте».
На мероприятии, в котором приняли участие более 300 ученых из Азербайджана, России, Монголии, Китая, Боснии и Герцеговины. Закир Эминов выступил с докладом на тему «Единство тюркоязычных государств Евразии – основа социально-экономического развития», а Заур Имрани  с докладом «Региональная экономико-географическая модель устойчивого развития».
В рамках конференции участники имели возможность ознакомиться с музеем истории Бурятии, этнотуристским центром, озером Байкал и его проблемами, музеем Чингисхана, Национальным парком Горхи-Тэрэлдж в Улан-Баторе.