Anım günündə “Qarabağ: mülahizələr və düşüncələr” kitabının təqdimatı olub Sen 27, 2023 | 10:09 / ELMİ İCLASLAR
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda elmi seminar keçirilib.
Öncə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov tədbiri açaraq 27 sentyabr tarixinin Azərbaycanı həlledici, şərəfli qələbəyə aparan yolun başlanğıcı olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, cəmi 44 günə qəhrəman Azərbaycan ordusu öz tarixi torpaqlarını düşmən tapdağından azad etdi. Vətəni öz canından üstün tutan, özünü hər an qurban verməyə hazır olan qəhrəman oğullarımız 30 illik Qarabağ həsrətinə son qoydular. Minlərlə şəhid verdik, oğullarımız şəhidlik zirvəsinə qürurla ucaldılar.
Sonra Paleocoğrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Fətəliyev Qarabağ hadisələrinə həsr etdiyi “Qarabağ: mülahizələr və düşüncələr” adlı kitabının təqdimatı ilə çıxış edib.
Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə çap edilən kitabın elmi redaktoru coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov, rəyçilər coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosentlər İsmayıl Quliyev və Zaur İmranidir.
Sözügedən monoqrafiya R.Fətəliyevin sayca 3-cü kitabıdır. Günün tələbinə uyğun publisistik, elmi-publisistik yazıları ilə dövri mətbuatda və internet saytlarında mütəmadi çıxışlar edən müəllif bildirib ki, geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutduğu bu kitabda son illərdə Qarabağa dair dərc olunmuş yazıları toplanıb. Burada 44 günlük Vətən müharibəsi ərəfəsində xalqımızın vətənpərvərlik ruhu, Qarabağın maddi-mənəvi sərvətləri, faydalı qazıntıları, toponimləri, işğaldan azad olunması və inkişaf perspektivləri haqqında düşüncə və təklifləri, Qarabağ dağlarında tədqiqatlar apararkən şəxsən iştirak və müşahidə etdiyi hadisələr və s. haqqında maraqlı yazılar təqdim edilir.
Kitab haqqında fikirlərini bildirən şöbə müdirləri, c.ü.f. doktorları Müseyib Yunusov, Habil Haqverdiyev və başqaları çıxışlarında geniş oxucu kütləsinin marağına səbəb olacaq və oxunaqlı dildə yazılan bu kitabın elmi əhəmiyyətini xüsusi qeyd ediblər.

Книга «Карабах: мысли и раздумья» презентована ко Дню памяти 2023-09-27 10:53:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования состоялся научный семинар.
Сначала минутой молчания почтили светлую память шехидов, павших за свободу нашей земли.
Генеральный директор института, доктор географических наук Закир Эминов открыл мероприятие и отметил, что 27 сентября – это начало пути, ведущего Азербайджан к решительной и почётной победе. Он сообщил, что всего за 44 дня героическая азербайджанская армия освободила свои исторические земли от врага. Наши героические сыновья, ставящие Родину превыше своей жизни и готовые пожертвовать собой в любой момент, положили конец своей 30-летней тоске по Карабаху.
Затем ведущий научный сотрудник отдела палеогеографии, доктор философских наук по геологии и минералогии, доцент Рашид Фаталиев выступил с презентацией своей книги «Карабах: мысли и размышления», посвященной событиям Карабаха.
Научным редактором книги, изданной по решению Ученого совета Института географии, является доктор географических наук Закир Эминов, а рецензентами –доктора философских наук по географии и доценты Исмаил Гулиев и Заур Имрани.
Упомянутая монография является 3-й книгой Р. Фаталиева. Автор, регулярно появляющийся в периодических изданиях и на интернет-сайтах со своими публицистическими и научно-публицистическими работами в соответствии с требованиями времени, сообщил, что в этой книге, рассчитанной на широкую читательскую аудиторию, собраны опубликованные им за последние годы статьи по Карабаху накануне 44-дневной Отечественной войны, интересные статьи о духе патриотизма нашего народа, материальных и духовных богатствах Карабаха, полезных ископаемых, топонимах, освобождении от оккупации и перспективах развития, а также о событиях, в которых он лично участвовал и наблюдал в то время в Карабахе.
Руководители отделов, высказывающие свое мнение о книге Мусеиб Юнусов, Абиль Ахвердиев и другие в своих выступлениях особо отметили научную значимость этой книги, которая вызовет интерес широкой читательской аудитории и написана доступным языком.