Bayram müəllimin xatirəsinə Yan 16, 2014 | 04:01 / YUBİLEYLƏR
2014-cü il, 15 yanvar tarixində AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları  Elmi Şuranın növbəti iclasına yığışmışdılar.
Amma bu iclas həmişəki elmi iclaslardan fərqlənirdi. Bura yığışanlar Paleocoğrafiya şöbəsinin sabiq müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Bayram Cavad oğlu Ələsgərovu yad etmək üçün onun  80 illik yubileyinə həsr olunmuş geniş xatirə yığıncağına toplaşmışdılar. Və onun  həmişə əyləşdiyi yerdə əksi və  qırmızı qərənfillər qoyulmuşdu. Mərhumun yaxın dostları, oğlanları, həmkarları, iş yoldaşları da burada idilər.
İlk əvvəl Coğrafiya İnstitutunun direktor əvəzi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ramiz Məmmədov giriş nitqi söyləyərək B.Ələsgərov haqqında xoş sözlər dedi, onu təkcə Azərbaycanda deyil, respublikamızın hüdudlarından kənarda da tanınmış geniş miqyaslı bir coğrafiyaşünas alim, yaxşı dost kimi qiymətləndirdi, onunla bağlı xatirələrini bölüşdü, Allahdan ona rəhmət dilədi. İnstitutun direktor müavini, coğrafiya elmləri doktoru, Elbrus Əlizadə öz məruzəsində B.Ələsgərovun həyat və fəaliyyəti barədə geniş məlumat verdikdən sonra tədbir iştirakçıları alim haqqında xatirələrini bölüşmək üçün söz aldılar. İnstitut Həmkarlar Komitəsinin sədri, c.e.n. Habil Haqverdiyev B.Ələsgərovun 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik məktubu hazırlandığını bildirdi, lakin onun sağlığında təyinatçıya çatdırmağın qismət olmadığını söyləyərək adresi B.Ələsgərovun ailə üzvlərinə təqdim etdi, onunla bağlı xatirələrini danışdı.
Xalq şairi İlyas Tapdıq Bayram müəllimlə uşaqlıq dostu olduğundan, sonralar bir alim kimi ondan çox şeylər öyrəndiyindən, gözəl, gur səsi ilə saz havaları oxuya bilməsindən, təbiət vurğunu kimi bağında gözəl bir guşə yaratdığından, dostlarını həmişə özündən üstün tutduğundan və s. söhbət açaraq çıxışını ona həsr etdiyi şerlə bitirdi. Bakı Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakültəsinin İqtisadi coğrafiya kafedrasının müdiri professor Tapdıq Həsənov Bayram müəllimin Universitetlə bağlı pedaqoji fəaliyyətindən danışarkən onun  dərs dediyi tələbələr və müəllim kollektivi arasında necə böyük nüfuza malik olduğunu xüsusi vurğuladı. Coğrafiya elmləri doktoru Hüseyn Xəlilov öz çıxışında ən yaxın iş yoldaşı olan B.Ələsgərovun başladığı elmi tədqiqatları onun davamçılarının  ləyaqətlə başa çatdıracaqlarına əminliyini söylədi.
Bayram müəllimin ölümündən dərin kədərləndiyini bildirən coğrafiya elmləri doktoru, paleocoğrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Yelena Tağıyeva dedi: “Onunla işləmək çox xoş idi. Uzun illər bir yerdə işləməyimizə baxmayaraq bir dəfə də olsa ondan acı söz eşitmədik. Ona çox arxalanırdıq, çətinliklər zamanı bir rəhbər kimi çiynini qabağa vermiş, köməklik göstərmiş, həm elmi, həm də həyati cəhətdən dəyərli məsləhətlər vermişdir. Ona görə də indi onun aramızda olmamasına alışmaq olduqca çətindir. Bayram müəllim Azərbaycanda paleocoğrafiya elminin əsaslarını qoyanlardan biridir. Yarandığı tarixdən paleocoğrafiya şöbəsinin sayca dördüncü rəhbəri olan B.Ələsgərov işlədiyi müddətdə onu yüksək səviyyəyə qaldırdı. Onun doktorluq işində demək olar ki, ilk dəfə polinoloji tədqiqatlar öz təsdiqini tapdı. B.Ələsgərovun bu zala bu qədər dostlarının, həmkarlarının yığışması onun necə bir dəyərli alim, gözəl insan olmasını bir daha sübut edir. Allah ona qəni-qəni rəhmət eləsin!”.
Xoş sözlərlə alimi yad edənlər arasında BDU-nun Riyaziyyat kafedrasının müdiri Novruzəli Rüstəmov, ADPU-nun Ekologiya fakültəsinin dekanı, dosent Yavər Əliyev, şair Musa Ələkbərli, Coğrafiya İnstitutunun elmi katibi Luiza Salayeva, Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, c.e.n., dosent Ənvər  Əliyev, paleocoğrafiya şöbəsinin elmi işçisi Əliyar Əliyev və s. də var idi.
Tədbirin sonunda mərhumun oğlu ailəsi adından Bayram Ələsgərovun 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yüksək səviyyədə xatirə yığıncağını təşkil etdiyinə görə Coğrafiya İnstitutunun rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirdi.

Собрание памяти Байрам муаллима 2014-01-16 16:50:00 / ЮБИЛЕИ
15 января 2014 года сотрудники Института географии собрались на очередное заседание Ученого Совета. Но это заседание отличалось от традиционных собраний.
Коллектив института собрался, что бы почтить память и отметить 80-летний юбилей руководителя отдела "Палеогеография" доктора географических наук, профессора Байрама Джавад оглы Алескерова. На месте, где он всегда сидел, был поставлен его портрет и положены гвоздики. Присутствовали также сыновья, близкие друзья, сослуживцы покойного.
Взявший первым слово и.о. директора Института член-корреспондент НАНА, профессор Рамиз Мамедов сказал много теплых слов о  Б. Алескерове, он высоко оценил его как ученого-географа, известного не только в республике, но и за ее пределами, как хорошего друга и поделился своими воспоминаниями о нем.
Заместитель директора Института по науке Эльбрус Ализаде  рассказал о жизненном и творческом пути Байрам муаллима.
Затем, для своих воспоминаний о Б. Алескерове слово взяли многие сотрудники института.
Председатель профсоюза к.г.н. Абиль Ахвердиев сказал, что занимался подготовкой поздравительного письма для Байрама Алескерова в связи с его 80-летием, но из-за безвременной его кончины он передает адрес членам семьи.
Народный поэт Ильяс Тапдыг, рассказав об их дружбе с детства, о том, что когда Б. Алескеров стал ученым, он многому у него научился, о его таланте пения и многом другом, посвятил ему свои стихи.
Рассказывая о педагогической деятельности Байрам муаллима, заведующий кафедрой "Экономическая география" географического факультета БГУ профессор Таптыг Гасанов особо отметил авторитет и уважение, которым он пользовался среди педагогического коллектива факультета и студентов. Доктор географических наук Гусейн Халилов выразил надежду, что начатые его самым близким товарищем научные исследования будут успешно продолжены и закончены последователями его дела.
Высказав глубокие соболезнования по поводу кончины, Байрам муаллима, ведущий научный сотрудник отдела "Палеогеография" доктор географических наук Елена Тагиева сказала: "С ним было очень приятно работать. За много лет работы вместе с ним мы ни разу не услышали от него плохого слова. Мы всегда находились под его покровительством, в трудные времена, он как руководитель, подставлял свое плечо, помогал, давал ценные советы как жизненные, так и научные. Вот, поэтому, теперь, когда его нет с нами, очень трудно смириться с этим.
Байрам муаллим был одним из основоположников палеогеографической науки в Азербайджане. Со дня основания отдела "Палеогеография" Б. Алескеров был четвертым его руководителем, и, за годы управления, он поднял работу отдела на высокий уровень. В его докторской работе, можно сказать, впервые нашли свое отражение палинологические исследования. И то, что сегодня в этом зале собралось столько его друзей, сослуживцев доказывает каким талантливым ученым, прекрасным человеком он был. Аллах рехмет елесин!".
Своими теплыми воспоминаниями поделились также заведующий кафедрой "Математика" БГУ Новрузали Рустамов, декан факультета экологии АГПИ доцент Явер Алиев, поэт Муса Алекперли, ученый секретарь Института Географии Луиза Салаева, руководитель отдела "Экогеография" Института Географии к.г.н., доцент Энвер Алиев, научный сотрудник отдела "Палеогеография" Алияр Алиев и другие.
В заключение сын покойного от имени членов семьи выразил свою благодарность руководству Института за организованный день памяти и мероприятия, посвященные проведению его 80-летнего юбилея.