Coğrafiyaçı alim Sputnik Azərbaycan-a müsahibə verib Okt 03, 2023 | 01:10 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin sahillərinin və dibinin geomorfologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev Sputnik Azərbaycan-a müsahibəsində suyun səviyyəsində enmənin 2040-cı ilədək davam edəcəyini söyləyib.
Xəzərin qurumasını sahilətrafı ərazilərdə  binaların olması ilə əlaqələndirən Bakı, Sumqayıt sakinlərinin mülahizələrini təkzib edən alim Xəzər dənizinin səviyyəsinin aşağı düşməsinin sahildə inşa olunan binalarla heç bir əlaqəsinin olmadığını qeyd edib. O deyib ki, Xəzər dənizində suyun səviyyəsinin enməsi su balansının dəyişməsinin nəticəsidir: Xəzərə gələn su gedən sudan azdır. Gələn su çoxdursa, dənizin səviyyəsi qalxır, buxarlanma çoxdursa, səviyyə düşür.
Son illərdə  Xəzərə tökülən və Xəzərin suyunun 85 faizini təşkil edən Volqa çayının suyunun həcmi 25 -30 faizədək azalıb. Buna görə də dənizdə səviyyəsinin aşağı düşməsi daha qabarıq müşahidə olunur.
Xəzərin səviyyəsi 1977-ci ildə bugünkündən 60-70 sm aşağı olub. Xəzərin səviyyəsi son 4000 ildə 250 il aşağı düşür, sonra bu müddətdə qalxır.  “Hazırda Xəzərdə suyun səviyyəsinin enmə dövrüdür. 2040-cı ilədək enmə davam edəcək", deyə mütəxəssis bildirib.

Географ дал интервью сайту «Sputnik Азербайджан» 2023-10-03 13:29:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В интервью сайту Sputnik Азербайджан заведующий отделом геоморфологии побережий и дна Каспийского моря Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Доктор географических наук Амир Алиев сообщил, что снижение уровня воды продолжится до 2040 года.
Опровергая доводы жителей Баку и Сумгаита, связывающих высыхание Каспийского моря с наличием построек в прибрежных районах, учёный отметил, что понижение уровня Каспийского моря не имеет ничего общего с построенными зданиями на побережье. По его словам, понижение уровня воды в Каспийском море является результатом изменения водного баланса воды. Поступающей в Каспийское море воды меньше, чем выходящей. Если поступает много воды, уровень моря повышается, если много испаряется, уровень падает.
За последние годы объем воды реки Волги, впадающей в Каспийское море и составляющей 85 процентов воды Каспийского моря, сократился до 25-30 процентов. Поэтому снижение уровня моря более выражено.
Уровень Каспийского моря в 1977 году был на 60-70 см ниже теперешнего. За последние 4000 лет уровень Каспийского моря падал каждые 250 лет, затем снова поднимался. «В настоящее время уровень воды в Каспийском море снижается. Снижение продолжится до 2040 года", - сказал эксперт.