Landşaftşünaslar sürüşmə zonasında tədqiqat işləri aparıblar Okt 27, 2023 | 11:10 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun elmi işçiləri - "Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması" şöbəsinin müdiri, c.ü.f.d., dosent Mirnuh İsmayılov, c.ü.f.d. Gülnar Hacıyeva, Emil Cəbrayılov, Şəfiqə Vəliyeva və Aminə Muradova Masallı, Lənkəran və Astara rayonlarında yaranmış ekoloji vəziyyətlə əlaqədar çöl-tədqiqat işləri aparıblar.
Mütəxəssislər sürüşmələrin və subasarların baş verdiyi ərazilərdə landşaft ekoloji şəraiti, sürüşmələrin səbəb və nəticələrini, onlara qarşı mübarizə tədbirlərini araşdırıblar. Torpaq sürüşməsi sahələri əsasən Astara rayonunun Şiyəkəran, Siyakü, Asxanakəran, Təngərüd, Lomin kəndləri və Kijəbə qəsəbəsi ərazisində, habelə rayonun Deqədi-Pəlikəş avtomobil yolunun 8 və 10-cu kilometrliyində qeydə alınıb. Lənkəran rayonunda isə sürüşmə aktivliyi Horavenc və Gəgiran kəndləri, həmçinin Lənkəran-Lerik avtomobil yolunun 17 və 19-cu kilometrliyində müşahidə edilib.
Şöbə müdiri M. İsmayılovun bildirdiyinə görə regionda sürüşmələrin əsas səbəbləri ekoloji risk yaradan antropogen fəaliyyətlər, torpağın üst qatında gedən eroziya prosesləri, meşə ekosisteminə müdaxilələr, yağıntı və s. kimi amillərdir. Regionun əsas çaylarında su anbarlarının tikilməsi, qurumuş çay dərələrində intensiv qum-çınqıl karxanalarının fəaliyyəti, çay yataqlarının məişət tullantıları ilə doldurulması, turizm obyektlərinin çay yataqlarına düşünülmüş müdaxilələri və s. kimi proseslər çay dərələrində gedən təbii hidrogeomorfoloji şəraiti kəskin şəkildə dəyişdirilib ki, bu da öz təsirini subasmalarda, çayboyu ərazilərdə torpaq sürüşmələrinin fəallaşmasında, yol infrastrukturlarının dağılmasında və s. göstərir.

Ландшафтоведы провели исследования в зоне оползня 2023-10-27 11:45:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Научные сотрудники Института географии имени академика Г.А.Алиева Министерства науки и образования – заведующий отделом «Ландшафтные исследования и ландшафтное планирование», д.ф.г., доцент Мирнух Исмайлов, д.ф.г. Гюльнар Гаджиева, Эмиль Джабраилов, Шафига Вeлиева и Амина Мурадова провели полевые исследовательские работы, связанные с экологической ситуацией в Масаллинском, Лянкяранском и Астаринском районах.
Специалисты изучили ландшафтно-экологическую обстановку в районах возникновения оползней и наводнений, причины и последствия оползней, а также меры борьбы с ними. Оползневые зоны зафиксированы в основном в селах Шиекаран, Сиякю, Асханакаран, Тенгерюд, Ломин и поселке Кижеба Астаринского района, а также на 8-м и 10-м километрах автодороги Дегади-Пеликеш. В Лянкяранском районе оползневая активность наблюдалась в селах Хоравендж и Гегиран, а также на 17-м и 19-м километрах автодороги Лянкяран-Лерик.
По словам руководителя отдела М.Исмаилова, основными причинами оползней в регионе являются антропогенная деятельность, создающая экологические риски, эрозионные процессы в верхнем слое почвы, вмешательство в лесную экосистему, атмосферные осадки. Строительство водохранилищ на основных реках региона, интенсивные разработки песчано-гравийных карьеров в долинах высохших рек, засыпка русел рек бытовыми отходами, целенаправленное вмешательство туристических объектов в русла рек резко изменили естественные гидрогеоморфологические условия в долинах рек, что приводит к активизации оползней в поймах, прибрежных районах, разрушении дорожной инфраструктуры.