Сİ alimləri Qazaxıstanda ezamiyyətdə olublar Noy 28, 2023 | 03:11 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Qazaxistana ezam olunmuş AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - “Geomorfologiya və təbii risklər” şöbəsinin baş elmi işçisi, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Starə Tarixazər, Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin aparıcı elmi işçiləri, dosentlər Sevil Quliyeva və İrina Kuçinskaya 22-24 noyabr 2023-cü il tarixlərində Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçilən Beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak ediblər.
“Sel axınının təhlükəsizliyi - Kazsolezaşçitanın 50 illik fəaliyyəti: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda keçirilən tədbirdə Qazaxıstanın fövqəladə hallar nazirinin müavini, nazirliyin struktur, ərazi və tabeli qurumlarının əməkdaşları, 9 xarici ölkədən elmi institut və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Salamlama çıxışından sonra  Starə Tarixazər “Girdimançay və Ağsuçay çaylarının sel meylli hövzələrinin sürüşməyə həssaslığının qiymətləndirilməsi üçün kəmiyyət üsullarının tətbiqi” mövzusunda məruzə edib. Hər iki çıxış konfrans iştirakçıları  tərəfindən böyük rəğbət və maraq hissi ilə qarşılanıb.
Konfransın son günü iştirakçılar praktiki ekskursiyada olublar, Qazaxıstan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin “Kazselezashita” Dövlət Müəssisəsinin Almatı filialının fəaliyyəti ilə tanış olublar, Şımbulak Dağ Xizək Kurortuna, “Ulken Almatı”, Ayusay”, “Medeu” sel bəndlərinə baş çəkiblər, Kişi Almatı çay vadisindəki sel tələləri, uçqunla mübarizə qurğularını nəzərdən keçiriblər,
Ekskursiyanın sonunda İnstitutunun əməkdaşlarına “Qazaxıstan Selezaşçitanın 50 illik fəaliyyəti” xatirə medalları təqdim edilib.

Ученые ИГ находились в командировке в Казахстане Ноя 28, 2023 | 03:11 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР, закрепленные за Казахстаном – старший научный сотрудник отдела «Геоморфологии и природных рисков», доктор географических наук, доцент Стара Тарихазар, ведущая сотрудница кафедры ландшафтоведения и ландшафтного планирования, доценты Севиль Гулиева и Ирина Кучинская приняли участие в Международной научно-практической конференции, проходившей в г. Алматы, Казахстан 22-24 ноября 2023 года.
В мероприятии Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на тему « Безопасность паводкового стока - 50 лет деятельности Казселезащиты: современное состояние и перспективы»  приняли участие заместитель министра по чрезвычайным ситуациям РК, сотрудники структурных, территориальных и подведомственных учреждений Министерства, представители научных институтов и международных организаций из 9 зарубежных стран.
После приветственного слова Стара Тарихазар выступила с докладом на тему «Применение количественных методов для оценки оползневой чувствительности паводковых бассейнов рек Гирдиманчай и Агсучай». Оба выступления были встречены участниками конференции с большим теплом и интересом.
В последний день конференции участники отправились на практическую экскурсию, ознакомились с деятельностью Алматинского филиала Государственного предприятия «Казселезащита» МЧС РК, посетили горнолыжный курорт «Шымбулак», паводковые дамбы «Улкен Алматы», «Аюсай», «Медеу», в долине реки Киши Алматы осмотрены паводковые ловушки, противолавинные устройства.
В завершение экскурсии сотрудникам института были вручены памятные медали «50 лет деятельности Селезащиты Казахстана».