Cİ-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım günü qeyd edilib Dek 12, 2023 | 05:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurası  Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr edilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra  Ümummilli liderin çoxşaxəli fəaliyyətinə həsr edilmiş  videoçarx nümayiş etdirilib.
Baş direktor, professor Zakir Eminov 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi ilə əlaqədar Coğrafiya İnstitutunda bu il Ulu Öndərə həsr edilmiş  5 konfransın, 4 tədbirin, 2 kitab təqdimatının  keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, keçirilən tədbirlərdə həyatını Azərbaycanın inkişafına, müstəqilliyinə, işıqlı gələcəyinə həsr etmiş bu böyük insanın əziz xatirəsi həmişə dərin hörmət və minnətdarlıq hissi ilə yad edilib. Ulu öndərin xalq qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışan İnstitut rəhbəri dövlətin və xalqın əldə etdiyi bütün uğurların təməlində məhz onun dayandığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Heydər Əliyevin respublikamıza rəhbərlik etdiyi dövrlərdə ölkəmiz müstəqillik, dövlətçilik, suverenlik, ordu quruculuğu, iqtisadi yüksəklik və s. kimi misilsiz uğurlara imza atıb, Azərbaycanın  nüfuzu beynəlxalq aləmdə sürətlə artıb.
İnstitutunun şöbə müdirləri, c.e.d. professor Rza Mahmudov və  c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev də çıxışlarında vurğulayıblar ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xalqın çağırışı ilə yenidən respublika rəhbərliyinə qayıdışı Azərbaycanın müqəddəratını tənəzzüldən tərəqqiyə doğru dəyişib.

В ИГ отметили день памяти великого лидера Гейдара Алиева 2023-12-12 17:25:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ученый совет Института географии имени академика Г.Алиева почтил память общенационального лидера Гейдара Алиева.
Светлую память великого лидера Гейдара Алиева почтили минутой молчания. Затем был показан видеоролик, посвященный многогранной деятельности Национального лидера.
Генеральный директор, профессор Закир Эминов в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» обратил внимание на то, что в Институте Географии в этом году проведено 5 конференций, 4 мероприятия и 2 презентации книг, посвященных Великому лидеру Гейдару Алиеву. Он сказал, что светлая память этого великого человека, посвятившего свою жизнь развитию, независимости и светлому будущему Азербайджана, всегда вспоминается с глубоким уважением и благодарностью. Говоря о выдающихся заслугах великого лидера перед народом, руководитель института отметил, что он является фундаментом всех успехов, достигнутых государством и народом. Было констатировано, что за время, когда Гейдар Алиев руководил нашей республикой, наша страна добилась независимости, государственности, суверенитета, строительства армии, экономического подъема и т.д. добился беспрецедентного успеха, репутация Азербайджана в международном мире быстро поднялась.
Заведующий отделом института, д.г.н., профессор Рза Махмудов и д.ф.г. Абиль Ахвердиев также подчеркнули в своем выступлении, что возвращение общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству республикой по призыву народа изменило судьбу Азербайджана от упадка к прогрессу.