Cİ-nin həmtəşkilatçılığı ilə Beynəlxalq dağlar günü qeyd edilib Dek 12, 2023 | 06:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Dekabrın 8-də SNCMR (Qafqaz Dağ Regionları üzrə Elmi Şəbəkə) və UNEP-in (BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının)  birgə layihəsi çərçivəsində Milli Təşəbbüs Qrupu tərəfindən Qərbi Kaspi Universitetində Beynəlxalq Dağlar Gününə həsr edilmiş "Dağ Ekosistemlərinin Bərpası" adlı tədbir keçirilib.
Tədbirin təşkilatçıları SNCMR-in Azərbaycan üzrə nümayəndələri - layihənin koordinatoru, t/e.ü.f.d. Fuad Bağırov və eksperti, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Natəvan  Cəfərovadır.
Tədbirdə elmi, qeyri-hökumət, beynəlxalq təşkilatların, özəl sektorun və icra orqanlarının nümayəndələri, tələbə və məktəblilər iştirak ediblər.
Təşkil edilmiş sərgidə Universitetin Dizayn və Memarlıq Məktəbinin tələbələrinin dağlara həsr olunan foto və rəsmləri nümayiş etdirilib.
Rəsmi hissədə giriş nitqi ilə çıxış edən Milli Təşəbbüs Qrupunun üzvləri Fuad Bağırov və Natəvan Cəfərova, Qərbi Kaspi Universitetinin təsisçisi, professor Hüseyn Bağırov,  İsveçrənin ölkəmizdəki səfirliyinin İsveçrə İnkişaf Proqramının layihə rəhbəri Zahir Əhmədov, Dayanıqlı Qafqaz təşkilatının Gürcüstan üzrə sədr müavini Natia Çopliani tədbirin keçirilməsinin tarixi, məqsədi, dağların Azərbaycan təbiətinin formalaşmasındakı rolu, insanların həyatındakı əhəmiyyəti və hazırda dünyada baş verən qlobal istiləşmənin və digər amillərin yaratdığı problemlər və s. haqqında danışıblar. Bildirilib ki, hər il dekabrın 11-də qeyd olunan Beynəlxalq Dağlar Günü 2003-cü ildən etibarən dağ sistemlərinin qlobal miqyaslı əhəmiyyətinin cəmiyyət qarşısında bir daha qaldırılması, dağların mühafizəsi ilə bağlı məlumatlılığın artırılması, dağ mədəniyyətlərinin mühafizəsi üzrə tövsiyələrin müəyyən edilməsi, planetimizin dağlıq rayonlarının inkişafı problemlərinə və həmin ərazilərdə yaşayan əhaliyə kömək göstərilməsinə diqqəti cəlb etmək məqsədi ilə keçirilir.
Tədbirdə həmçinin dağların hazırkı vəziyyəti, mövcud risklər, yeni çağırışlar müzakirə olunub.
Coğrafiya İnstitutunun elmi işçi və Coğrafiya Cəmiyyətinin məsul işçisi Emil Cəbrayılov və "Həyəcan" Qeyri-Hökumət Təşkilatının sədri Əliheydər Məmmədov dağlar haqqında təqdimatla çıxış ediblər. E.Cəbrayılov “Azərbaycanın əzəmətli dağlarını kəşf edək: təbii və tarixi dəyərlər” mövzusunda çıxışı zamanı İsmayıllı dağlarında ekspedisiyada olarkən düşdüyü ekstremal vəziyyətdən danışıb, həvəskar alpinistlərə təcrübəsindən irəli gələn tövsiyələrini edib, ona ünvanlanan sualları cavablandırıb.
Sonra şagirdlər arasında dağlar mövzusunda keçirilmiş esse müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb,  iştirakçılara sertifikat təqdim edilib.

Международный день гор отметили совместно c ИГ 2023-12-12 18:50:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
8 декабря в рамках совместного проекта SNCMR (Научная сеть горных регионов Кавказа) и ЮНЕП (Программа ООН по окружающей среде) Национальная инициативная группа провела в Западно-Каспийском университете мероприятие, посвященное Международному дню гор, под названием «Восстановление горных регионов». Экосистемы».
Организаторами мероприятия являются представители SNCMR (Научная сеть по горным регионам Кавказа) по Азербайджану – координатор проекта д.ф.т.н. Фуад Багиров и эксперт, старший научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева, д.ф.г. Натаван Джафарова.
В мероприятии приняли участие представители научных, неправительственных, международных организаций, частного сектора и органов исполнительной власти, студенты и школьники.
На организованной выставке были представлены фотографии и картины, посвященные горам, выполненные студентами факультета дизайна и архитектуры университета.
Выступившие в официальной части члены Национальной инициативной группы Фуад Багиров и Натаван Джафарова, основатель Западно-Каспийского университета, профессор Гусейн Багиров, руководитель проекта Швейцарской программы развития посольства Швейцарии в нашей стране Захир Ахмедов, депутат председатель организации «Устойчивый Кавказ» в Грузии Натия Чоплиани говорили о дате проведения мероприятия, его цели, роли гор в формировании природы Азербайджана, их значении в жизни людей и проблемах, вызванных глобальным потеплением и другими факторами, и т. д. Сообщалось, что с 2003 года Международный день гор, который отмечается ежегодно 11 декабря, еще раз повысил глобальную значимость горных систем для общества, повысил осведомленность о защите гор, определил рекомендации по охране горных систем, проблемах развития горных регионов нашей планеты и проводится с целью привлечения внимания к оказанию помощи населению, проживающему в этих районах.
На мероприятии также обсуждалось нынешнее состояние гор, существующие риски и новые вызовы.С презентацией о горах выступили научный сотрудник Института географии, ответственный сотрудник Географического общества Эмиль Джабраилов и председатель неправительственной организации «Айаджан» Алигейдар Мамедов. В ходе выступления на тему «Откроем для себя величественные горы Азербайджана: природные и исторические ценности» Э.Джебраилов рассказал о экстремальной ситуации, в которой он оказался во время экспедиции в Исмаиллинские горы, дал рекомендации из своего опыта альпинистам-любителям и ответил на адресованные ему вопросы.
Затем были награждены победители конкурса сочинений, проведенного среди студентов на тему гор, а участникам были вручены сертификаты.          В завершение мероприятия состоялось фольклорного шоу и демонстрация горных блюд.