Coğrafiyaçılar türk dövlətlərinin konfransında iştirak ediblər Dek 13, 2023 | 12:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin (ACC) sədri, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov və elmi işçi, ACC-nin idarə heyyətinin üzvü Emil Cəbrayılov Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə "Türküstanın türk xalqlarının tarixində rolu" mövzusunda keçirilən konfransda iştirak ediblər.
Konfrans Türk Dövlətləri Təşkilatı, Özbəkistan Jurnalistika və Kütləvi Kommunikasiya Universiteti və Türk Dövlətlərinin Coğrafiya Şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutub. 100-dən artıq aparıcı beynəlxalq ekspert və alim iştirak etdiyi tədbirdə vurğulanıb ki, bu cür konfranslar türk xalqlarının böyük mədəni-tarixi irsinin qorunub saxlanması və təbliğində türkdilli ölkələrin alim və tarixçilərinin səylərini birləşdirməyə xidmət edir.
Konfrans çərçivəsində Türk Dövlətlərinin Coğrafiya Şurasının üzvlərinin iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masada Mirnuh İsmayılov "Türküstanın türk dünyası coğrafi ərazisində geosiyasi vəziyyəti və müasir problemləri" adlı məruzə ilə çıxış edib.
Dəyirmi masanın iştirakçıları türk dövlətlərinə və xalqlarına məxsus tarixi və təbii abidələrin sıyahısının və coğrafiya terminlərinin uyğunlaşdırılmış lüğətinin hazırlanması, birgə nəşrlərin dərc olunması  və s. məsələləri müzakirə ediblər.
Tədbirin sonunda Mirnuh İsmayılov və Emil Cəbrayılov yerli televiziya kanallarına müsahibələr veriblər.

Географы приняли участие в конференции тюркских государств Дек 13, 2023 | 12:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, председатель Азербайджанского географического общества (АГО), д.ф.г. Мирнух Исмаилов и научный сотрудник,  член правления АГО, Эмиль Джабраилов, приняли участие в конференции «Роль Туркестана в истории тюркских народов», состоявшейся в Ташкенте, столице Узбекистана.
Организаторами конференции выступили Организация тюркских государств, Узбекский университет журналистики и массовых коммуникаций и Географический совет тюркских государств. На мероприятии, в котором приняли участие более 100 ведущих международных экспертов и ученых, было подчеркнуто, что подобные конференции служат объединению усилий ученых и историков тюркоязычных стран в сохранении и популяризации великого культурно-исторического наследия тюркских народов.
Мирнух Исмаилов выступил с докладом на тему «Геополитическое положение и современные проблемы Туркестана в географическом пространстве тюркского мира» на круглом столе, состоявшемся в рамках конференции с участием членов Географического совета тюркских государств.
Участники круглого стола обсудили подготовку перечня исторических и природных памятников, принадлежащих тюркским государствам и народам, и адаптированного словаря географических терминов, издание совместных публикаций и т.д.