Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı AMEA-nın mükafatına layiq görülüb Dek 22, 2023 | 03:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – baş  direktor  professor Zakir Eminov, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov  və elmi işçi Kamran Ramazanlı  dekabrın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində “Heydər Əliyev İli”nin yekunlarına həsr olunan “Əbədiyyətin əbədi ünvanı” mövzusunda genişləndirilmiş iclasında iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AR Milli Məclisinin deputatları, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, YAP ərazi partiya təşkilatının nümayəndələri və gənc alimləri iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətləri haqqında giriş nitqi ilə çıxış edib. Sonra MM deputatı, elmi müəssisə rəhbərləri, aparıcı elmi işçilərin Ümummilli Lider haqqında çıxışları dinlənilib.
Çıxışlardan sonra “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində kitabları nəşr olunmuş müəlliflər AMEA-nın Təşəkkürnaməsi ilə təltif olunublar. Təltif olunanlar arasında Yer Elmləri bölməsindən yeganə olaraq Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası şöbəsinin elmi işçisi Kamran Ramazanlı da olub. O bu mükafata “Heydər Əliyevin enerji strategiyası və Gürcüstan” adlı kitabının nəşrinə görə layiq görülüb.

21 декабря сотрудники Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики – генеральный директор профессор Закир Эминов, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов и научный сотрудник Кямран Рамазанлы приняли участие в расширенном заседании Президиума НАНА на тему «Вечное обращение к вечности», посвященном итогам «Года Гейдара Алиева».
В мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, депутаты Милли Меджлиса АР, действительные и члены-корреспонденты НАНА, директора научных учреждений и организаций, представители территориальной партийной организации YAP, молодые ученые.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил со вступительной речью об исторических заслугах Великого Лидера Гейдара Алиева перед государством и народом Азербайджана. Затем выступили заместитель Минобразования, руководители научных учреждений, ведущие научные работники.
После выступлений авторы, книги которых были изданы в рамках «Года Гейдара Алиева», были награждены Почетной грамотой НАНА. Кямран Рамазанлы, научный сотрудник отдела гидрометеорологии Каспийского моря Института географии, был среди награжденных. Этой премии он был удостоен за издание книги «Энергетическая стратегия Гейдара Алиева и Грузии».