Coğrafiya İnstitutunun 2023-cü il üçün yekun hesabatı təqdim edilib Dek 26, 2023 | 06:12 / TƏDBİRLƏR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Yer Elmləri Bölməsi və Coğrafiya İnstitutunun birgə iclasında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun 2023-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekun hesabatı təqdim edilib.
İlk öncə tədbir iştirakçıları bu il dünyasını dəyişmiş geomorfoloq alim, şöbə müdiri, dosent Rəfael Abdullayevin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
AMEA Yer Elmləri Bölməsi Elmi Şurasının sədr müavini akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdikdən sonra Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Müəssisə rəhbəri bildirib ki, 2023-cü ildə İnstitut əməkdaşları öz elmi fəaliyyətlərini 2 problem əsasında - Azərbaycan Respublikası ərazisində qlobal iqlim dəyişmələrinin yaratdığı ekstremal halların ətraf mühitə və sosial-iqtisadi şəraitə təsirinin qiymətləndirilməsi və adaptasiya təkliflərinin hazırlanması və Xəzər dənizi ekosisteminin kompleks tədqiqi istiqamətlərində aparıblar.
Cari ildə 14 mövzuda: Geosistemlərdə təbii-antropogen təsirlər nəticəsində baş verən dinamiki dəyişikliklər və onların proqnozlaşdırılması; geomorfosistemlər və onların təbii-ehtiyat potensialı; su ehtiyatlarının müasir vəziyyəti və dağ çaylarının sülb axımı; iqlim dəyişmələri və səhralaşmada iqlim amili; düzən torpaq-bitki örtüyünün antropogen deqradasiyası və bərpası; Azərbaycan Respublikası regionlarının ekocoğrafi vəziyyəti; Pirqulu stasionarı və ona yaxın ərazilərdə torpaqlarının istilik və su-fiziki xassələri; regionların iqtisadi-coğrafi və demoqrafik problemləri; davamlı turizm fəaliyyəti; respublika əhalisinin həyat keyfiyyətinin müasir vəziyyəti; Azərbaycanın görkəmli coğrafiyaşünas alimlərinin coğrafiya elminin inkişafına verdikləri elmi-nəzəri töhfələr; Azərbaycanın coğrafi obyekt adlarının tədqiqi; Xəzər dənizinin Azərbaycan akvatoriyasında hidrofiziki sahələrin kompleks tədqiqi mövzularında 17 elmi-tədqiqat işi aparılıb ki, bunlardan 10-u bu il tamamlanıb.
İnstitut rəhbəri 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar AMEA-nın Ümumi yığıncağının 16 mart 2023-cü il tarixli qərarına əsasən Coğrafiya Institutunda 4 konfrans olmaqla, ümumilikdə, 9 tədbir keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
O qeyd edib ki, İnstitutun elmi işçiləri tərəfindən cari ildə  9 kitab, 5 dərs vəsaiti, 155 elmi məqalə, 8 tezis, o cümlədən yüksək indeksli jurnallarda 14 məqalə nəşr edilib.
2023-cü ilin fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə qəbul nəticələrinə əsasən 6 nəfər doktoranturaya (4 nəfər əyani və 2 nəfər qiyabi), 1 nəfər dissertanturaya, elmlər doktoru hazırlığı üzrə isə 4 nəfər dissertanturaya qəbul edilib. Cari il ərzində 1 nəfər magistr dissertasiya müdafiə edərək fərqlənmə diplomu ilə təhsilini başa vurmuşdur.
İnstitut tərəfindən beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsinə xüsusi yer ayrıldığını  qeyd edən professor cari ildə Rusiya, Özbəkistan, İtaliya, Çin, Qazaxıstanın elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq memorandumunun imzalandığını, ümumilikdə, 17 ölkə müəssisəsi ilə beynəlxalq əlaqələrin uğurla davam etdiyini diqqətə çatdırıb.
Z.Eminov fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, qrantlar, elektron elmin vəziyyəti, nəşr fəaliyyəti, konfranslar, sessiyalar, çöl tədqiqatları, seminarlar, yubileylər və görülmüş digər işlər barədə məlumat verib.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əlizadə, BDU-nun prorektoru, professor Fərda İmanov, BDU-nun kafedra müdiri, professor Şövqi Göyçaylı, Coğrafiya İnstituunun şöbə müdirləri - AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov,  professor Rza Mahmudov və a.ü.f.d. Ənvər Əliyev çıxış edərək hesabatla bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Müzakirə və çıxışlardan sonra Coğrafiya İnstitutunun  2023-cü ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti  haqqında  illik hesabatı yekdilliklə qəbul edilib.

Представлен итоговый отчет Института географии за 2023 год 2023-12-26 18:38:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
На совместном заседании Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджана и Института географии представлен итоговый отчет о научной и научно-организационной деятельности Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в 2023 году.
Прежде всего, участники мероприятия почтили минутой молчания светлую память ученого-геоморфолога, заведующего кафедрой, доцента Рафаэля Абдуллаева, ушедшего из жизни в этом году.
После того, как заместитель председателя Ученого совета Отделения наук о Земле НАНА академик Фахраддин Гадиров проинформировал о вопросах повестки дня, с докладом выступил генеральный директор Института географии, профессор Закир Эминов.
Глава Института сообщил, что в 2023 году сотрудники института вели свою научную деятельность исходя из 2 задач - оценка воздействия экстремальных условий, вызванных глобальными изменениями климата на территории Азербайджанской Республики, на окружающую среду и социально-экономические условия и подготовка предложений по адаптации, а также комплексное исследование экосистемы Каспийского моря.
В текущем году проведено 17 научно-исследовательских работ, 10 из которых завершены в этом году по 14 темам. Они следующие: динамические изменения геосистем в результате природно-антропогенных воздействий и их прогноз; геоморфосистемы и их природно-резервный потенциал; современное состояние водных ресурсов и стока горных рек; климатические изменения и климатический фактор опустынивания; антропогенная деградация и восстановление равнинного почвенно-растительного покрова; эколого-географическое положение регионов Азербайджанской Республики; тепловые и водно-физические свойства почв станции Пиргулу и близлежащих территорий; экономико-географические и демографические проблемы регионов; устойчивая туристическая деятельность; современное состояние качества жизни населения республики; научно-теоретический вклад выдающихся географов Азербайджана в развитие географической науки; изучение названий географических объектов Азербайджана; по комплексному исследованию гидрофизических территорий азербайджанской акватории Каспийского моря.
Глава института отметил, что в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева», согласно решению общего собрания НАНА от 16 марта 2023 года, в Институте географии всего проведено 9 мероприятий, в том числе 4 конференции.
Он отметил, что в этом году научными сотрудниками института опубликовано 9 книг, 5 учебников, 155 научных статей, 8 диссертаций, в том числе 14 статей в высокоиндексных журналах.
По результатам приема на подготовку доктора философии в 2023 году в докторантуру принято 6 человек (4 очных и 2 заочных), в диссертационную программу – 1 человек, в докторантуру – 4 человека. В текущем году 1 человек защитил магистерскую диссертацию и завершил обучение с отличием.
Отметив, что институт уделяет особое место расширению международных связей, профессор отметил, что в этом году подписан меморандум о сотрудничестве с научными учреждениями России, Узбекистана, Италии, Китая и Казахстана, а в целом - международными отношения с учреждениями 17 стран продолжаются успешно.
З.Эминов доложил о взаимодействии фундаментальной науки и образования, грантах, состоянии электронной науки, издательской деятельности, конференциях, сессиях, полевых исследованиях, семинарах, юбилеях и другой проделанной работе.