AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin 2023-cü il üzrə illik hesabatları müzakirə olunub Yan 08, 2024 | 02:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının 2023-cü ildə elmi müəssisə və təşkilatlarda elmi tədqiqat işlərinin illik yekunlarına həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə Bölmənin akademik və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin direktorları iştirak ediblər.
AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanının Azərbaycan elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən, ölkə başçısının müvafiq Fərmanı ilə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin təsdiq etməsindən, bölmənin və onun əhatə etdiyi elmi müəssisələrin fəaliyyətinə yeni, müasir yanaşmaların zəruri olmasından danışmış, elmi müəssisələrdə 2023-cü ildə aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri barədə hesabatların keçirildiyini qeyd etmiş, Azərbaycanın Yer elmlərinin dünya elmi  reytinqlərində mövqeyindən, tədqiqatların gedişində əldə olunan mühüm nəticələrin nüfuzlu elmi bazalara daxil olan jurnallarda nəşrindən bəhs etmişdır.
AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini, akademik Fəxrəddin Qədirov AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin 2023-cü ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı Bölmə üzvlərinə təqdim etmişdir. O bildirmişdir ki, hesabat ilində müvafiq elmi tədqiqat institutlarının fəaliyyətində bir sıra dövlət proqramlarının, o cümlədən “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın tələbləri, “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər planı”nın müddəaları rəhbər tutulmuşdur.
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi haqqında”  Sərəncamına uyğun olaraq cari ildə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin elmi əhatə dairəsinə daxil olan müəssisələrdə onlarla elmi konfrans, seminar, görüş və digər tədbir keçirilmiş, alimlərin Heydər Əliyevə həsr edilmiş kitabları, məqalələri, xatirələri və müsahibələri dərc edilmişdir. Keçirilən tədbirlər sırasında Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Neft Qaz İnstittunun təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycan neft strategiyası: neft-qaz geologiyası və geotexnologiyalarında irəliləyişlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans, Geologiya və Geofizika İnstitutunun təşkil etdiyi “Geoinformatika, georesurslar, geoekologiya” mövzusunda  gənc alim və tələbələrin IX Beynəlxalq elmi konfransı,  Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə birgə təşkil etdiyi “Seysmologiya və mühəndisi seysmologiya” mövzusunda VII Beynəlxalq konfrans, Coğrafiya İnstitutu və Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin keçirdiyi “Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında rolu” mövzusunda konfrans,  həmin institutun Türkiyənin Mersin Universiteti ilə  keçirdiyi geoinformatika sahəsində kritik problemlərin həlli yollarının araşdırılmasına istiqamətlənmiş “6-cı Qitələrarası Geoinformasiya Günləri” adlı beynəlxalq konfrans, “Coğrafiyanın müasir problemləri: Elm və təhsilin inteqrasiyasi” adlı II beynəlxalq elmi-praktiki  konfrans xüsusi qeyd olunmalıdır.
O bildirib ki, 2023-cü ildə Bölmənin elmi müəssisələrində  12 kitab, 3 monoqrafiya, 268 məqalə, 185 tezis, 13 dərslik, o cümlədən xaricdə 1 kitab, 108 məqalə, 51 tezis, Web of Sciense və Scopus bazalarına daxil olan jurnallarda 76 məqalə nəşr edilib. İl ərzində institut əməkdaşlarının əsərlərinə 1547 istinad qeydə alnmışdır. Fəxrəddin Qədirov Beynəlxalq Scimago Journal & Country Rank (SCIMAGO) elmi reytinq cədvəlində 2023-cü ilin göstəricilərinə görə Azərbaycan 200-ə yaxın dünya ölkəsi arasında Geologiya elmi üzrə göstəricilərin tutumuna görə 51-ci, Geofizika elmi istiqaməti üzrə 43-cü, Mühəndis geologiyası üzrə 50-ci yerdə olduğunu vurğulayıb.
Fəxrəddin Qədirov bildirib ki, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsində “ANAS Transactions. Earth Sciences”, “Stratigraphy and sedimentology of oil-gas basins”, “Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələri”, “Coğrafiya və təbii resurslar” elmi jurnalları dərc olunur və veb saytları fəaliyyət göstərdiyini qeyd etdi. O bildirdi ki,  SCOPUS beynəlxalq məlumat bazasına daxil  edilmiş “ANAS Transactions. Earth Sciences” jurnalınına İF=2.19 impakt faktoru verilib: (https://www.scopus.com/sourceid/21101049623).
Hesabat ilində AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi müəsissələrində, habelə respublikanın uyğun profilli elmi qurum və təşkilatlarında, ali təhsil müəsissələrində təhsil alan doktorant və dissertantların dissertasiya mövzuları Yer elmləri üzrə Problem şurasına təqdim edilmişdir. Yer elmləri üzrə Problem şurasının keçirilmiş 6 iclasında 19 elmlər və 36 fəlsəfə doktorunun mövzuları müzakirə edilərək qeydiyyata alınmış və təsdiq edilmişdir.
O, eyni zamanda AMEA-nın nəzdində Respublika Seysmoloji Xidməti Mərkəzinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərinin ərazisində Şuşa dərin quyu seysmik stansiyanın quraşdırılıması işlərinin aparıldığını qeyd etmişdir.
Akademik Fəxrəddin Qədirov cari ildə alınmış qrantlar, təltif və mükafatlar, elmi qurumlarla əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, kadr hazırlığı, nəşr olunan jurnallar, elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs etmişdir.
Müvafiq elmi müəssisələrdə aparılmış elmi tədqiqat nəticələrinə dair fikir mübadiləsindən sonra hesabat qəbul olunmuşdur.

Обсужден годовой отчет Отделения наук о Земле НАНА за 2023 год 2024-01-08 14:53:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В 2023 году состоялось заседание Ученого совета Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), посвящённое ежегодным итогам научных исследований в научных учреждениях и организациях.
В мероприятии приняли участие ученые и члены-корреспонденты кафедры, директора научных учреждений.
Вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев сообщил, что среди задач, поставленных перед азербайджанской наукой Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева "О некоторых мерах, связанных с совершенствованием управления в сфере науки", и образования в Азербайджанской Республике», «Устав Национальной Академии Наук Азербайджана» с соответствующим Указом главы страны говорилось о необходимости новых, современных подходов к деятельности научных учреждений. Он рассказал о результатах научных исследований, проведенных в 2023 году в научных учреждениях, о положении наук о Земле Азербайджана в мировых научных рейтингах, важных результатах, полученных в ходе исследований. Он рассказал о публикации результатов в журналах, включенных в авторитетные научные базы.
Он сообщил, что, руководствуясь положениями «Плана мероприятий по обязанностям НАНА в отношении научно-исследовательских работ на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, в отчетном году реализован ряд государственных программ, в том числе «Государственная программа социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики на 2019-2023 годы », «Государственная программа повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2019-2023 годы», требования «Государственной программы на 2020-2024 годы по геологическому изучению недр и эффективному использованию минерально-сырьевой базы».  В соответствии с Указом главы страны «Об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике, в текущем году в учреждениях, входящих в научную сферу Отделения наук о Земле НАНА, были проведены десятки научных конференций, семинаров, встреч и других мероприятий, изданы книги, статьи, мемуары и интервью ученых, посвященные Гейдару Алиеву.
Среди проведенных мероприятий : международная научно-практическая конференция, организованная Институтом нефти и газа Министерства образования Азербайджанской Республики на тему «Гейдар Алиев и нефтяная стратегия Азербайджана: достижения в нефтегазовой геологии и геотехнологиях», конференция «Геоинформатика , георесурсы, геоэкология», организованная Институтом геологии и геофизики, IX Международная научная конференция молодых ученых и студентов, VII Международная конференция «Сейсмология и инженерная сейсмология», организованная Республиканским центром сейсмологической службы совместно с МЧС, конференция «Роль Гейдара Алиева в развитии науки и образования в Азербайджане», проведенная Институтом географии и Азербайджанским географическим обществом, международная конференция «6-е Межконтинентальные геоинформационные дни», направленная на исследование путей решения важнейших проблем в области геоинформатики, проведенная этим институтом совместно с турецким Мерсинским университетом. Следует особо отметить II международную научно-практическую конференцию «Современные проблемы географии: интеграция науки и образования».
По его словам, в 2023 году,  в журналах, в научных изданиях учреждений Отделения опубликованы 12 книг, 3 монографии, 268 статей, 185 тезисов, 13 учебников, в том числе 1 книга, 108 статей, 51 тезис, 76 статей, входящих в базы данных Web of Science и Scopus. За год зафиксировано 1547 ссылок на труды сотрудников института. Согласно научной рейтинговой таблице International Scimago Journal & Country Rank (SCIMAGO), по показателям 2023 года Азербайджан Ф. Гадыров занимает 51-е место среди 200 стран мира по мощности показателей в области геологии, 43-е место в области геофизики и 50-е место по инженерной геологии.
Фахраддин Гадиров сообщил об издании научных журналов и их сайтов, такие как «Транзакции НАНА. Науки о Земле", "Стратиграфия и седиментология нефтегазовых бассейнов", "Сейсмографические наблюдения на территории Азербайджана", "География и природные ресурсы. Он заявил, что "ANAS Transactions" включено в международную базу данных SCOPUS. Журналу «Науки о Земле» присвоен импакт-фактор IF=2,19: (https://www.scopus.com/sourceid/21101049623).
В отчетном году на Проблемный совет были представлены темы диссертаций докторантов и диссертантов, обучающихся в учреждениях Отделения наук о Земле НАНА, а также в соответствующих профильных научных учреждениях и организациях республики, в высших учебных заведениях. На 6 заседаниях Проблемного совета по наукам о Земле были обсуждены, зарегистрированы и одобрены 19 наук и 36 кандидатских тем.
Также ученый отметил, что на территории освобожденного города Шуша Азербайджана под руководством Национального центра сейсмологической службы НАНА ведутся работы по установке Шушинской сейсмической станции с глубокой скважиной.
Академик Фахраддин Гадиров рассказал о полученных в текущем году грантах, наградах и премиях, расширении связей сотрудничества с научными учреждениями, подготовке кадров, изданных журналах, мерах, реализуемых в направлении интеграции науки и образования.
Доклад был принят после обмена мнениями по результатам научных исследований, проведенных в соответствующих научных учреждениях.