Rusiyalı qonaqların iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib Fev 01, 2024 | 03:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu ilə Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Münasibətlərin Məkan Təhlili Mərkəzi (BTİ BMMTM)  arasında bağlanmış əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində keçirilən elmi seminardan sonra İnstitutun konfrans zalında dəyirmi masa təşkil olunub.
Tədbirdə rus alimləri  elmi diskussiyaya zamanı tərtib etdikləri müsahibə bələdçisindən (interview guide) istifadə edərək müasir dövrümüzdə coğrafiya elmi sahəsində olan qabaqcıl tendensiyalar və yaranan problemləri qarşılıqlı konteksdə öyrənməyə çalışıblar. Onlar həmçinin, Azərbaycanda coğrafiya elminin yaradıcıları, İnstitutun aparıcı alimləri, yeni nəşr olunmuş elmi monoqrafiyalar, dərslik və atlaslar ilə yaxından tanış olublar.
Səfərin üçüncü günü rusiyalı qonaqlar üçün Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğuna səfər təşkil edilib. Muzeydə onlar insan və heyvan təsvirləri, ov, döyüş və rəqs səhnələrindən bəhs edən incəsənət nümunələrinə baxıb, Böyük Daş, Kiçikdaş, Cingirdağdakı Yazılı təpə, Şonqar və Şıxqaya dağları ilə bağlı maraqlı məlumatlar əldə ediblər.

Состоялся круглый стол с участием российских ученых Фев 01, 2024 | 03:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В конференц-зале института был организован круглый стол после научного семинара, проведенного в рамках меморандума о сотрудничестве, заключенного между Институтом географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Центром Пространственного анализа международных отношений Министерства иностранных дел Российской Федерации.
На мероприятии российские учёные узнали о передовых тенденциях и проблемах, возникающих в области географической науки в современную эпоху. Они также получили сведения об основоположниках географической науки в Азербайджане, ведущими учеными института, недавно изданными научными монографиями, учебниками и атласами.
На третий день пребывания для российских гостей было организовано посещение Гобустанского национального историко-художественного заповедника. В музее они осмотрели образцы искусства, наскальные рисунки людей и животных, сцены охоты, боя и танцев, получили интересную информацию о Бёюкдаш, Кичикдаш, Язылы-Тепе на горе Чингирдаг, горах Шонгар и Шихгая.