Coğrafiyaçı alim “Ekoetika” verilişində təbiətin mühafizəsindən danışıb Fev 15, 2024 | 05:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov Azərbaycan Televiziyasının “Ekoetika” verilişində iştirak edib.
Ətraf mühitin qorunması mövzusuna həsr edilmiş verilişdə Azərbaycan təbiəti, onun bitki və heyvanat aləmi, biomüxtəliflik haqqında danışan M.İsmayılov insanların təsərrüfat fəaliyyətinin ekosistemə təsiri, biomüxtəlifliyə dəyən ziyanların qarşısının alınması üçün görülən tədbirlər barədə fikirlərini bildirib.
Sonda landşaftşünas alim vurqulayıb ki, Azərbaycan respublikasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi Azərbaycan təbiətinə olan böyük qayğının göstəricisidir və təbiətə qayğıkeş münasibətin hər bir vətəndaşın borcudur.

Географ рассказал об охране природы в программе «Экоэтика» 2024-02-15 17:51:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом ландшафтоведения и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.Алиева, доктор философии по географии Мирнух Исмаилов, принял участие в передаче «Экоэтика» АзТВ.
М.Исмайлов, говоря о природе Азербайджана, его флоре и фауне, биоразнообразии в программе, посвященной теме охраны окружающей среды, выразил свои взгляды на влияние хозяйственной деятельности человека на экосистему, меры, принимаемые для предотвращения ущерба биоразнообразию.
В завершение ландшафтовед подчеркнул, что объявление «Года солидарности во имя зеленого мира» в Азербайджанской Республике является свидетельством большой заботы о природе Азербайджана, а забота о природе – обязанность каждого гражданина.