Cİ-də qadınların elmdə rolu mövzusunda tədbir keçirilib Fev 20, 2024 | 06:02 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov, HİK-in sədri Kamran Ramazanlı və qadın kollektivi, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə, eləcə də elmi müəssisə və təşkilatların qadınlar şuralarının sədr və üzvləri iştirak ediblər.
Z.Eminov iclas iştirakçılarını salamladıqdan sonra Azərbaycan qadınlarının elmdə rolu, İnstitutun coğrafiyaçı alim qadınları haqqında qısaca məlumat verib. Sonra İnstitut rəhbəri məruzə üçün sözü Coğrafiya İnstitutunun Qadınlar Şurasının sədri c.ü.f.d. Solmaz Rzayevaya verib.
Cİ-nin Qadınlar Şurası, onun idarə heyəti haqqında məlumat verən sədr İnstitutda çalışan 74 qadın elmi işçidən  3-ünün elmlər doktoru, 19-unun fəlsəfə doktoru olduğunu bildirib. Sonra o, “İlklərə imza atan Azərbaycan qadınları” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Diqqəti müxtəlif elm sahələrində böyük uğurlar qazanmış ilk azərbaycanlı qadın alimlərə yönəldən S.Rzayeva çıxışında  coğrafiyaçı alim qadınlara daha çox yer ayırıb.
AMEA QŞ-nin sədri Rəna Mirzəzadə çıxış edərək BMT-nin Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən bu əlamətdar günün bütün dünyada qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, qətnamənin qadınların elmə tam və bərabər çıxışını təmin etmək, həmçinin gender bərabərliyini qorumaq, onların hüquq və imkanlarını genişləndirmək məqsədilə qəbul edildiyini qeyd edib,  AMEA-da qadınların elmi fəaliyyətinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Sonra AMEA QŞ-nin İdarə Heyətinin üzvü, Coğrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi Luiza Salayeva, Cİ Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı, elmi katibi Zərnurə Həmidova, QŞ-nin İdarə heyətinin üzvü Sevil Quliyeva, aparıcı elmi işçisi Tahirə Salmanova, laborantı Alidə Zeynalova, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun aparıcı Ziba Ağayeva və böyük elmi işçisi Xanımağa İsmayılova, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun QŞ-nin sədri Vəfa Mahmudova, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxananın QŞ-nin sədri, şəhid bacısı Röksanə Səfərova çıxış edərək həyatını elmə həsr etmiş Azərbaycan qadınlarından, qadınların fədakar əməyindən, onların ailədə və uşaqların tərbiyəsindəki rolundan, problemlərindən, qızların tərbiyəsində təhsilin əhəmiyyətindən və s. söhbət açıblar.

В ИГ состоялось мероприятие, посвященное роли женщин в науке 2024-02-20 18:15:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное Международному дню участия женщин и девушек в науке.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Института географии, профессор Закир Эминов, председатель ПО Кямран Рамазанлы и женский коллектив, председатель Женского совета НАНА, доктор философских наук Рена Мирзазаде, а также председатели и члены женсоветов научных учреждений и организаций.
Поприветствовав участников встречи, З.Эминов дал краткую информацию о роли азербайджанских женщин в науке и женщинах, учёных-географах института. Затем руководитель института предоставил слово для доклада председателю Женсовета Института географии д.ф.г. Солмаз Рзаевой.
Председатель, предоставивший информацию о Женсовете ИГ, сообщила, что из 74 женщин-исследователей, работающих в институте, 3 имеют звание докторов наук, 19 - докторов философии. Затем Солмаз Рзаева выступила с докладом о первых азербайджанских женщинах, добившихся больших успехов в различных областях науки, уделив особое место женщинам-географам.
Председатель Женсовета НАНА Рена Мирзазаде выступила с речью и отметила, что согласно резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей ООН 22 декабря 2015 года, этот знаменательный день отмечается во всем мире. Она отметила, что постановление принято в целях обеспечения полного и равного доступа женщин к науке, а также защиты гендерного равенства, расширения их прав и возможностей, и подчеркнула, что в НАНА научной деятельности женщин уделяется особое внимание.
Затем ст.н.с.,член Женсовета НАНА, Луиза Салаева, Председатель ПО Института географии Кямран Рамазанлы, , ученый секретарь Зарнура Гамидова, член правления ЖС Севиль Гулиева,  в.н.с.Таира Салманова, лаборант Алида Зейналова, председатель женсовета Института философии и социологии Зиба Агаева, и старший научный сотрудник Ханимага Исмайлова, председатель женсовета Института археологии и антропологии, Вафа Махмудова, председатель женсовета Центральной научной библиотеки Национальной академии наук НАНА и сестра-шехида Роксана Сафарова рассказали об азербайджанских женщинах, посвятивших свою жизнь науке, женских жертвах, их работе, их роли в семье и воспитании детей, их проблемах, роли образования в воспитании девочек и т. д.