AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası olub.
İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov gündəlikdəki məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış etdikdən sonra direktor müavini, dosent Zaur İmrani məktəb dərsliklərinin hazırlanması ilə bağlı çıxış edib. O təqdim edilən Coğrafiya 6 (1-ci hissə) və Coğrafiya 7 (1-ci hissə) kitablarının çapı üçün, həmçinin Coğrafiya fənn kurikulumuna rəy verilməsi haqqında fikir bildirərək qeyd edib ki, orta ümumtəhsil müəssisələrinin şağırdləri üçün yazılan dərsliklərin məzmunu və onlarda şağırdlərə verilə biləcək bilik və bacarıqlar olduqca aşağı səviyyədədir.
Müəssisə rəhbəri Z.Eminov bildirib ki, dünyada yeni dərsliklərin və tədris vəsaitlərinin yazılması müasir metodlara, standartlara və qaydalara əsaslanır. Azərbaycan da bir qayda olaraq dünya elminə inteqrasiya etməyə çalışır və bəzi sahələrdə buna nail olur. Dərsliklərin yazılması dünya praktikasına əsaslanmalı, elmi cəmiyyətlərin qəbul etdiyi və artıq sübut olunmuş fundamental prizmadan baxılmalıdır. Müəlliflərin bilik və bacarıq səviyyəsi, eləcə də təfəkkürləri onlara dərsliyin yazılmasına icazə verməlidir.
Bu baxımdan təqdim edilən kitablara müsbət rəy verilməməsi və bu barədə DİM-ə və AR Elm və Təhsil Nazirliyinə məktub göndərilməsi qərara alınıb.
Sonra doktorant Zakir Quliyevin dissertasiya mövzusunun dəyişdirilməsi, c.ü.f.d. Elnur Səfərovun monoqrafiyasının çapa təqdim edilməsi və s. kimi cari məsələlərə baxılıb.

Состоялось заседание Ученого совета Института географии 2024-03-07 12:44:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР.
Генеральный директор института профессор Закир Эминов ознакомил участников встречи с актуальными вопросами, а затем заместитель директора, доцент Заур Имрани выступил с речью о подготовке школьных учебников. Он прокомментировал издание представленных книг «География 6 (часть 1)» и «География 7» (часть 1), а также дал отзыв о программе предмета «География», отметив довольно низкий уровень содержания учебников для учащихся средних общеобразовательных учреждений.
Глава института З.Эминов сообщил, что написание новых учебников и учебных материалов в мире основано на современных методах, стандартах и правилах. Как правило, Азербайджан также старается интегрироваться в мировую науку и добивается этого в некоторых сферах. Написание учебников должно опираться на мировую практику, должно рассматриваться с фундаментальной призмы, принятой научными обществами и уже апробированной. Уровень знаний и навыков авторов, а также их склад ума должны позволять им написать учебник.
В связи с этим было принято решение не давать положительную оценку представленным книгам и направить письмо в Министерство образования и науки и образования Азербайджанской Республики.
Затем были рассмотрены текущие проблемы, такие как изменение темы диссертации докторанта Закира Гулиева и издание монографии Эльнура Сафарова.