AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Landşaftşünaslıq və landşaft planlaşdırılması şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov AzTV kanalının sürüşmə zonalarının aktivləşməsi ilə əlaqədar suallarını cavablandırıb.
Yaxınlarda Suraxanı rayonunun Zıx qəsəbəsində baş verən sürüşmə hadisəsinə fikir bildirən şöbə müdirinin sözlərinə görə Bakının relyefinin dənizə doğru maili olması sürüşmə zonalarının yaranmasına səbəb olur. Alimlərin şəhərdə təxminən 20 böyük sürüşmə zonasının olduğu qənaətinə əsasən bildirilib ki, Yeni Günəşli ilə Köhnə Günəşli arasındakı sahə, Əhmədli yaylasının cənuba baxan yamacları, Masazır sahəsi, Bayıl yamacı və s. texnogen sürüşmələrlə fəal olan zonalar sırasındadır. Əsas səbəb isə yamaclara düzgün yanaşılmamasıdır.
landşaftşünas alim baş verə biləcək sürüşmə hadisələrinin qarşısının alınması üçün terras şəklində istinad divarlarının tikilməsini zəruri hesab edir.

«...Необходимо построить подпорные стены, чтобы снизить риск оползней» Мар 11, 2024 | 12:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Мирнух Исмаилов, заведующий отделом ландшафтной науки и ландшафтного планирования Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по географии, ответил на вопросы телеканала AzTV об активации оползневых зон.
По словам заведующего отделом, выразившего свое мнение по поводу недавнего оползневого инцидента в поселке Зых Сураханского района, уклон рельефа Баку в сторону моря приводит к возникновению оползневых зон. По мнению ученых, в городе около 20 крупных оползневых зон. Было отмечено, что территория между Ени Гюнешли и Старым Гюнешли, южные склоны плато Ахмедлы, район Масазыр, склон Баил входят в число зон активных техногенных оползней. Основная причина – неправильный подход к склонам.
Ландшафтовед считает необходимым построить подпорные стены в виде террас, чтобы предотвратить возможные оползни.