Iqlimşünas alim COP 29-la bağlı APA-ya müsahibə verib Mart 12, 2024 | 05:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyevin “APA” xəbər saytında Azərbaycanda keçiriləcək COP 29 konfransı haqqında müsahibəsi dərc edilib.
İqlimşünas alim müsahibəsində iqlim dəyişmələrinin və karbon qazının (CO2) miqdarının artmasının əsas səbəbi, iqlim dəyişmələrinin Xəzərin duzluluq dərəcəsinə təsiri və Azərbaycanda şirin su ehtiyatlarının formalaşmasında rolu, iqlim dəyişmələrinin Azərbaycanda təzahürü, qlobal istiləşmə kimi böyük fəsadların qarşısını almaq üçün görülməli olan tədbirlər, şirin su qıtlığı və suya qənaət, yaşıl enerji, atmosferin çirkləndirilməsi  və s. kimi məsələlərə toxunub.

Климатолог дал интервью caйту «АПА» о COP 29 Мар 12, 2024 | 05:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На новостном сайте «АПА» опубликовано интервью д. ф.г. Гасана Набиева, ведущего научного сотрудника Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики о Конференция COP 29, которая  пройдет в Азербайджане.
В беседе с учёным-климатологом  были затронуты такие вопросы, как климатические изменения и основная причина увеличения углекислого газа (CO2), влияние изменения климата на соленость Каспийского моря и его роль в формировании ресурсов пресной воды в Азербайджане, проявление изменения климата в Азербайджане, меры, которые необходимо принять для предотвращения серьезных последствий, таких как глобальное потепление, нехватка пресной воды и ее сохранение, зеленая энергетика, загрязнение воздуха и т. д.