AMEA-da “Azərbaycan memarlığında Naxçıvan abidələri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib Mart 16, 2024 | 03:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA-nın Əsas binasında Humanitar Elmlər Bölməsi və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan memarlığında Naxçıvan abidələri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvanın çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə mühüm yer tutduğunu bildirib. O, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2023-cü il 30 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən bu il ərzində əlamatdar tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Fevralın 9-da Naxçıvanda muxtar respublikanın 100 illiyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli mühüm siyasi əhəmiyyətə malik Sərəncama əsasən AMEA-da da Naxçıvan Muxtar Respublikasının yubileyi ilə bağlı silsilə tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. O, həmçinin bu ilin iyul ayında Akademiyanın Naxçıvan Bölməsində AMEA Rəyasət Heyəti ilə birgə beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Bundan başqa, AMEA rəhbəri muxtar respublikanın 100 illiyi münasibətilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən “Naxçıvan ədəbi mühiti: Ənənələr və müasir dövr” adlı  kitabın hazırlandığını və nəşrin son hazırlıq mərhələsində olduğunu bildirib.
“Azərbaycan tarixinin bütün dövrlərində Naxçıvan həmişə doğma ana Vətənin ayrılmaz tərkib hissələrindən biri olmuşdur”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Naxçıvanın Azərbaycanın tərkibində muxtariyyət statusu əldə etməsi və muxtar respublika kimi fəaliyyət göstərməsi bu diyarın çoxəsrlik tarixinin mühüm hadisəsidir. O, Naxçıvanın Atabəylər dövlətinin paytaxtı missiyasını şərəflə yerinə yetirdiyini, həmin dövrdə  memar Əcəmi Naxçıvani tərəfindən bu diyarda milli memarlığımızın şah əsərlərindən olan Möminə xatun türbəsinin inşa edildiyini söyləyib. Alim dünya əhəmiyyətli abidə olan Möminə xatun türbəsini memarlıq sənətinin Xəmsəsi kimi xarakterizə edib.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının xilası və dirçəlişi Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1990-cı il noyabrın 17-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən Naxçıvan Muxtar Sovet Sosialist Respublikası Ali Sovetinin birinci sessiyasında ilk dəfə olaraq üçrəngli bayrağımız qaldırılmışdır. Milli bayraq məsələsi ilə əlaqədar 2 bəndlik qərar qəbul edilmiş, Naxçıvan MSSR adından “Sovet” və “Sosialist” sözləri çıxarılmışdı. SSRİ-nin mövcud olduğu bir dövrdə belə bir qərarın qəbul və icra edilməsi böyük cəsarət tələb edirdi ki, Ulu Öndər bunu nümayiş etdirmişdi.
AMEA prezidenti 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq səsverməsində qəbul edilmiş Konstitusiyaya əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasına Azərbaycanın tərkibində muxtar dövlət statusu verildiyini söyləyib. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Naxçıvana rəhbərliyi dövründə həyata keçirilən islahatlar, görülən əhəmiyyətli tədbirlər sayəsində Naxçıvanda sabitliyin, tərəqqinin və həmrəyliyin təmin olunduğunu, sosial-iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşdırıldığını bildirib. Qeyd edib ki, Ulu Öndərin müdrik siyasəti sayəsində Azərbaycan regionun ən etibarlı və güclü dövlətlərindən biri kimi özünü dünyaya təqdim etməyə müvəffəq oldu. Ölkədə siyasi sabitlik bərqərar oldu, Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəm təməli qoyuldu.
Akademik İsa Həbibbəyli hazırda Prezident İlham Əliyevin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu layiqli şəkildə və yeni dövrün reallıqlarına uyğun uğurla davam etdirdiyini deyib. Əlavə edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunmuş Zəfər, ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpa olunması, Dövlət Bayrağının ölkəmizin bütün ərazisində dalğalandırılması Azərbaycan tarixinin təkrarsız hadisələridir.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın bütün regionları kimi Naxçıvan Muxtar Respublikası da uğurla inkişaf edir, qarşıya qoyulan hədəflər reallaşdırılır.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın Naxçıvanın əsas sərvətlərindən olan memarlıq sahəsindəki nailiyyətlərə, şəxsiyyətlərə yeni elmi baxış gətirəcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova Naxçıvan memarlığının Azərbaycan memarlıq tarixində xüsusi yer tutduğunu, qədim dövrlərdən bu bölgədə çoxsaylı əhəmiyyətli abidələrin mövcud olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Naxçıvan ərazisindəki yaşayış məskənləri, qala-şəhərləri və müdafiə istehkamları ən qədim dövrdən insanların burada yaşadığını təsdiq edir.
Professor Gülçöhrə Məmmədova Azərbaycanın ən qədim mədəniyyət mərkəzlərindən biri olan Naxçıvanın böyük inkişaf yolu keçdıyini, XII əsrdə burada memarlıq məktəbinin formalaşdığını söyləyib. Vurğulayıb ki, o dövrdə memar Əcəmi Naxçıvaninin yaratdığı məktəb nəinki Azərbaycan, bütün Şərq mədəniyyəti üçün əhəmiyyətli tarixi hadisə idi.
Azərbaycanda memarlıq abidələrinin bərpası və qorunması istiqamətində görülən işlərdən danışan rektor bu məsələnin müasir dövrdə xüsusi aktuallıq kəsb etdiyini bildirib.
Professor Gülçöhrə Məmmədova memarlıq abidələrinin bərpası istiqamətində rəhbərlik etdiyi müəssisə ilə AMEA institutlarının birgə fəaliyyətinin önəmini qeyd edib.
Konfransda Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Əcəmi Naxçıvani yaradıcılığının dünya memarlığına təsiri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Naxçıvanda və respublikamızın digər şəhərlərində ucaldılan, memarlıq baxımından əhəmiyyətli və maraq doğuran binalar, komplekslər, tarixi abidələr haqqında məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin “Naxçıvan abidələrinin ölkədaxili və xarici analoqları”, “Naxçıvanın hidrotexniki tikililəri”, “Naxçıvan abidələrinin Azərbaycanın Qərb bölgəsinin memarlıq irsi ilə əlaqələri”, “Naxçıvan və Cənub-ŞərqiAzərbaycanın müdafiə tikililərində memarlıq paralelləri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

В НАНА состоялась республиканская научная конференция «Памятники Нахчывана в архитектуре Азербайджана» Мар 16, 2024 | 03:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Главном здании НАНА при совместной организации Отделения гуманитарных наук и Института архитектуры и искусства состоялась республиканская научная конференция «Памятники Нахчывана в архитектуре Азербайджана», посвященная 100-летию Нахчыванской Автономной Республики.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что Нахчыван, являющийся неотъемлемой частью Азербайджана, занимает важное место в многовековой истории государственности; в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» от 30 декабря 2023 года на протяжении текущего года в стране проводятся значимые мероприятия.
Напомнив, что 9-го февраля в Нахчыване прошли торжественные мероприятия в честь юбилея, академик Иса Габиббейли добавил, что согласно указанному Распоряжению, которое имеет важное политическое значение, юбилейные мероприятия проводятся и в НАНА. Академик отметил, что в июле в Нахчыванском отделении НАНА совместно с Президиумом Академии наук будет организована международная конференция. Помимо этого, руководитель НАНА сообщил, что в Институте литературы имени Низами Гянджеви готовится к печати книга «Литературная среда Нахчывана: традиции и современность».
Сказав, что на протяжении всей истории Азербайджана Нахчыван был одной из его неотъемлемых частей, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что важным событием в многовековой истории этого края является обретение Нахчываном статуса автономии в составе Азербайджана и функционирование в качестве автономной республики. Академик отметил, что Нахчыван был столицей государства Атабеков, в тот период архитектором Аджеми Нахчывани здесь был возведен мавзолей Момине хатун, являющийся одной из жемчужин национальной архитектуры, и назвал этот памятник мирового значения «Хамсе» архитектурного искусства.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что спасение и возрождение Нахчыванской Автономной Республики связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева, под руководством которого 17-го ноября 1990 года состоялась первая сессия Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики, на которой был впервые поднят наш трехцветный флаг. В связи с вопросом национального флага было принято постановление, согласно которому из названия Нахчыванской АССР были изъяты слова «Советская» и «Социалистическая». Принятие и исполнение подобного решения в период СССР требовало большой отваги, которую продемонстрировал Великий лидер.
Руководитель НАНА сообщил, что согласно Конституции Азербайджанской Республики, принятой 12-го ноября 1995 года во время всенародного голосования, Нахчыванской Автономной Республике был присвоен статус автономии в составе Азербайджана. Академик отметил, что благодаря проведенным в период руководства общенационального лидера Гейдара Алиева реформам и реализованным важным мероприятиям в Нахчыване были обеспечены стабильность, развитие и солидарность, улучшилось социально-экономическое положение. В результате мудрой политики Великого лидера, продолжил академик Иса Габиббейли, Азербайджан получил известность в мире в качестве самого надежного и сильного государства региона, в стране была достигнута стабильность, был заложен крепкий фундамент Азербайджанской государственности.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в настоящее время Президент Ильхам Алиев достойно и с учетом реалий современности продолжает политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева; Победа, одержанная в 44-дневной Отечественной войне под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, восстановление территориальной целостности и суверенитета республики и поднятие Государственного флага на всей территории страны – важнейшие и яркие события в истории Азербайджана.
Руководитель НАНА подчеркнул, что под руководством Президента Ильхама Алиева успешно развиваются все регионы Азербайджана, в том числе и Нахчыванская Автономная Республика, достигаются все поставленные цели.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что в ходе сегодняшней конференции сформируется новый научный взгляд на достижения Нахчывана в области архитектуры и деятельность выдающихся личностей края.
Затем выступила ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства профессор Гюльчохра Мамедова, которая сообщила, что архитектура Нахчывана занимает особое место в истории архитектуры Азербайджана, с самых древних времен в регионе возводились многочисленные памятники архитектуры; поселения, города-крепости и оборонительные сооружения Нахчывана свидетельствуют о заселении края с древнейших времен.
Профессор Гюльчохра Мамедова отметила, что Нахчыван, будучи одним из древнейших центров азербайджанской культуры, прошел большой путь развития, в XII веке в регионе сформировалась архитектурная школа. Ученый подчеркнула, что школа, созданная в тот период Аджеми Нахчывани, стала значимым событием в истории не только отечественной культуры, но и культуры всего Востока.
Говоря о мероприятиях по восстановлению и сохранению памятников архитектуры в Азербайджане, ректор университета сообщила, что данный вопрос сохраняет особую актуальность и сегодня.
Профессор Гюльчохра Мамедова отметила, что большое значение имеет совместная деятельность руководимого ею учреждения и институтов НАНА, направленная на восстановление памятников архитектуры.
Далее директор Института архитектуры и искусства член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде выступил с докладом «Влияние творчества Аджеми Нахчывани на мировую архитектуру». Ученый рассказал о сооружениях, комплексах и исторических памятниках, возведенных в Нахчыване и других городах республики, которые представляют большой интерес с точки зрения архитектуры.
На мероприятии также были заслушаны доклады на такие темы, как «Аналоги памятников Нахчывана в стране и за ее пределами», «Гидротехнические сооружения Нахчывана», «Связи памятников Нахчывана с архитектурным наследием Западного региона Азербайджана»,  «Архитектурные параллели между оборонительными сооружениями Нахчывана и Юго-Восточного Азербайджана» и т.д.