“Respublika” qəzetində “Hacı Zeynalabdin Şirvani Coğrafiyaşünas alimin, səyyahın elmi-nəzəri fəaliyyəti” başlığı altında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov və dosent Habil Haqverdiyevin məqaləsi çap edilib.
Məqalədə tanınmış görkəmli Azərbaycan və xarici elm adamları, yazıçılar, mədəniyyət və dövlət xadimləri dünya coğrafiya elminin klassiklərindən sayılan, dünya şöhrətli səyyah və ensiklopedik alim, filosof Hacı Zeynalabdin Şirvani haqqında fikirləri, ona verdikləri dəyər geniş yer alıb.
Müəlliflər bildirirlər ki, səyyah-alimin zəngin tarixi, fəlsəfi, coğrafi, ədəbi irsi və şəxsiyyəti haqqında dünya elm aləmində tam təsəvvür yaratmaq üçün hələ çox yazılmalıdır. Onun qiymətli tarixi, coğrafi, ədəbi irsi, fəlsəfəyə, etnoqrafiyaya aid qiymətli ideya və fikirlərinin bundan sonra öyrənilməsi müasir Azərbaycan elmi qarşısında duran əsas vəzifədir: “Onun əsərlərinin yazılmasından iki əsr keçməsinə baxmayaraq, hələ də doğma dilinə tərcümə edilməyib. Güman edilir ki, öz vətənini sevən və elmə dəyər verən alimlərimiz bu vəzifənin öhdəsindən gələcəklər”.

Опубликована статья об известном путешественнике Х.З. Ширвани Апр 05, 2024 | 07:04 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Газета «Республика» опубликовала статью генерального директора Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, профессора Закира Эминова и доцента Абиля Ахвердиева под названием «Научно-теоретическая деятельность Гаджи Зейналабдина Ширвани, географа и путешественника».
В статье широко отражены мнение и высокая оценка Гаджи Зейналабдина Ширвани, всемирно известного путешественника и ученого-энциклопедиста, философа, считающегося одним из классиков мировой географической науки.
Авторы констатируют, что еще многое предстоит написать, чтобы создать полную картину богатого исторического, философского, географического, литературного наследия и личности ученого- путешественника в мире науки. Дальнейшее изучение его ценного исторического, географического, литературного наследия, идей и мыслей, связанных с философией, этнографией, является основной задачей, стоящей перед современной азербайджанской наукой: «Несмотря на два столетия со времени написания его произведений, они до сих пор не переведены на его родной язык. Предполагается, что наши учёные, любящие свою Родину и ценящие науку, справятся с этой задачей».