Coğrafiyaçı alimlər Qazaxıstanda keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə iştirak ediblər Apr 22, 2024 | 05:04 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun
baş direktoru professor Zakir Eminov və icraçı direktor dosent Zaur İmrani Qazaxıstanın Pertopavlovsk şəhərində Şimal Qazaxıstan Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Təbiət elmlərinin aktual problemləri” XII Beynəlxalq elmi-praktiki konfransında iştirak ediblər.
Zakir Eminov “Azərbaycanın Aran ərazisində su ehtiyatlarından səmərəli istifadə”, Zaur İmrani isə “İstehsal sahələrinə innovativ modern yanaşmanın ekoloji-coğrafi aspektləri” mövzularında məruzə ediblər.
Səfər zamanı coğrafiyaçı alimlər həmçinin  “Ekoloji-coğrafi tədqiqatlar” Beynəlxalq elmi-praktiki seminarında “Azərbaycan Respublikası regionlarında əhali məskunlaşmasının tənzimlənməsi yolları” (Z.Eminov) və “Dayanıqlı inkişafın regional iqtisadi-coğrafi modeli” (Z. İmrani) adlı mövzularda çıxışlar ediblər.
Bununla yanaşı coğrafiyaçı alimlər Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Rusiya ailm və mütəxəssislərindən ibarət işçi qrupun tərkibində dəyirmi masada elmi əməkdaşlıq, dissertasiya işlərinin müdafiəsində xarici alimlərin cəlb olunması, elmi-tədqiqatların mübadiləsi, beynəlxalq konfransların birgə təşkili və məqalələrin çapı, kadr hazırlığı siyasəti və digər məsələləri müzakirə edib, fikir mübadiləsi aparıblar.
Daha sonra Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları “Coğrafiya və ekologiya” kafedrasının elmi və pedaqoji fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar, şəhərin Botanika bağında, “Batır xan” muzeyində, İşim çayının səviyyəsinin qalxması ilə əlaqədar yerli mütəxəssislərlə bərabər subasma zonasında yarana biləcək problemlərlə yaxından tanış olublar. Səfər həm elmi, həm də praktiki cəhətdən səmərəli keçib.

Генеральный директор Институтa географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования АР профессор Закир Эминов и исполнительный директор доцент Заур Имрани приняли участие в XII Международной научно-практической конференции «Актуальные проблемы естественных наук», организованной Северо-Казахстанским университетом в г. Пертопавловск, Казахстан.
Закир Эминов выступил с докладом «Эффективное использование водных ресурсов в Аранском регионе Азербайджана», а Заур Имрани – с «Эколого-географическими аспектами инновационного современного подхода к производственным территориям».
В ходе визита географы также выступили с докладами на Международном научно-практическом семинаре «Эколого-географические исследования» на темы «Пути регулирования расселения населения в регионах Азербайджанской Республики» (З.Эминов) и «Региональные экономические -географическая модель устойчивого развития» (З. Имрани).
Кроме того, ученые-географы в составе рабочей группы, состоящей из ученых и специалистов Азербайджана, Казахстана, Узбекистана и России, участвовали в научном сотрудничестве на круглом столе, обменивались мнениями и обсудили вопросы привлечения зарубежных ученых к защите диссертаций, обмена научными исследованиями, совместной организации международных конференций и публикаций статей, политики подготовки кадров и другие вопросы.
Далее сотрудники Института географии ознакомились с научно-педагогической деятельностью отдела «География и экология», ознакомились с проблемами, которые могут возникнуть в городском Ботаническом саду, музее «Батыр Хан», а также в зоне затопления из-за повышения уровня реки Ишим. Поездка оказалась плодотворной как в научном, так и в практическом плане.