Müasir Təhsil Kompleksində coğrafiyaçılarla əməkdaşların görüşü olub May 01, 2024 | 07:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları ilə görüş keçirilib.
İnstitutun icraçı direktoru c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani, “Geomorfologiya və təbii risklər” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi c.ü.f.d. Samirə Abuşova və “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin laborantı Şəms İmraninin iştirak etdiyi tədbir  Karabakh Eco Research Comittee (Qarabağ Ekoloji Tədqiqat Komitəsi) komandasının fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi, öndə duran məsələlərin həllində mənbə əldə etmək məqsədilə təşkil olunub.
Görüşdə həmçinin Müasir Təhsil Kompleksinin koordinatorları, müəllim və şagirdləri iştirak edib. Müzakirə edilən layihə işğal altında olmuş torpaqlarda törədilən ekoloji terror və onun qarşısının alınması istiqamətində görülə bilən işlərlə bağlı olub.
Tədbirdə torpaq və su nümunələrinin götürülməsi və onların analizinin aparılması, atmosfer havasını çirkləndirən maddələr, torpaqların rekultivasiyası və s. istiqamətlərdə müəllim-şagird kollektivinə məlumatlar verilib, onların layihə ilə bağlı sualları cavablandırılıb.

В Современном образовательном комплексе имени Гейдара Алиева состоялась встреча с сотрудниками Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Мероприятие, в котором приняли участие исполнительный директор института, доцент, д.ф.г Заур Имрани, ведущий научный сотрудник отдела «Геоморфологии и природных рисков» Самира Абушова и лаборант кафедры «География туризма и рекреации» Шамс Имрани, было организовано как одно из мероприятий команды Карабахского экоисследовательского комитета с целью получения ресурсов для решения поставленных задач.
Во встрече также приняли участие координаторы, преподаватели и учащиеся Комплекса современного образования. Обсуждаемый проект был связан с экологическим терроризмом, совершаемым на оккупированных землях, и возможными способами для его предотвращения.
Была предоставлена информация о взятии проб почвы и воды и проведении их анализа, загрязнении воздуха, рекультивации земель и др. Были даны ответы на вопросы преподавателей и учеников по проекту.