GeoNight Beynəlxalq tədbiri baş tutub May 02, 2024 | 03:05 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani ölkəmizin  “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı ilə qoşulduğu  GeoNight Beynəlxalq tədbirində iştirak edib.
Fransa, İtaliya və Beynəlxalq Coğrafiya İttifaqının təşkil etdiyi bu tədbir dünyada  hər il eyni gün olmaqla, coğrafiyanı və coğrafiyaçıları ön plana çəkmək, geniş ictimaiyyəti coğrafi anlayışlar və araşdırmalarla tanış etmək və coğrafi tədqiqatları daha əlçatan etmək məqsədilə keçirilir.
Azərbaycanda keçirilən tədbirin təşkilatçısı, həmişəki kimi, layihə rəhbəri Yaşar Seyidəliyev olmaqla, Təhsildə Qrant müsabiqəsi qalibi “iGeo Azerbaijan Beynəlxalq coğrafiya olimpiadasına hazırlıq” layihəsidir.
Görüşdə ziyalılar, alimlər, məktəblilər və məktəb müəllimləri, direktorları, universitet müəllimləri və rəhbərləri iştirak edib.
Eyni zamanda Turizm və rekreasiya coğrafiyası şöbəsinin müdiri Zaur İmrani tədbirdə “Qarabağ turizminin coğrafi aspektlərinin dəyərləndirilməsinin meyarları, istiqamətləri və müasir metodiki yanaşmaları” mövzusunda  çıxış edib.

Исполнительный директор Института географии имени акад. Г.Алиева, доцент Заур Имрани, принял участие в мероприятии GeoNight International, к которому присоединилась наща страна под лозунгом: "Карабах - это Азербайджан!"
Это мероприятие, организованное Францией, Италией и Международным географическим союзом, проводится каждый год по всему миру в один и тот же день, чтобы привлечь внимание к географии и географам, познакомить широкую общественность с географическими концепциями и исследованиями, а также сделать географические исследования более доступными.
Организатором мероприятия, проводимого в Азербайджане, как обычно, является руководитель проекта Яшар Сеидалиев, а победителем конкурса «Грант в образовании» стал проект «Подготовка к Международной олимпиаде по географии iGeo Азербайджан».
На встрече присутствовали представители интеллигенции, ученые, школьники и школьные учителя, директора, преподаватели и руководители вузов.
В то же время, заведующий отделом географии туризма и рекреации Заур Имрани выступил на мероприятии на тему «Критерии, направления и современные методические подходы оценки географических аспектов туризма в Карабахе».