Coğrafiyaçı alimlər demoqrafiya mövzusunda Beynəlxalq forumda çıxış ediblər May 30, 2024 | 05:05 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Rusiya Federasiyasının  Voronej şəhərində Dövlət Meşə-Texniki Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Demoqrafiya və qlobal çağırışlar” mövzusunda III Beynəlxalq demoqrafik forumda Proqram Komitəsinin üzvü kimi AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, professor Zakir Eminov və  “Demoqrafiya və Azərbaycanın əhalisi” şöbəsinin baş elmi işçisi, dosent  Etibar Bədəlov iştirak ediblər.
Forumda qlobal dünyada demoqrafik dəyişikliklər, iqtisadi-demoqrafik, coğrafi, siyasi və sosioloji tədqiqatlar, əhaliyə tibbi-demoqrafik proseslərin təsiri insanların reproduktiv sağlamlığı, ailələrə və ailə dəyərlərinə dəstək məsələləri hüquqi, psixoloji və sosial tədqiqatlar, həmçinin müasir geodemoqrafik proseslərin dinamikası sahəsində  geniş müzakirələr aparılıb.
Konfransın plenar iclasında prof. Z.Eminov “Azərbaycan Respublikasında demoqrafik inkişaf və məskunlaşmanın regional problemləri”, E.Bədəlov isə “Azərbaycan və qonşu ölkələrin şəhər əhalisinin demoqrafik dəyişikliyi”  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.   Yaxın və qismən uzaq olan 30-a qədər ölkənin son 50 ildə urbanizasiya prosesləri və şəhər məskunlaşması, aqlomerasiya və meqalopolislərin formalaşması, həmçinin son on illərdə baş verən demoqrafik proseslərin inkişaf xüsusiyyətləri slayd vasitəsilə təqdim edilib. Çıxışlar iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Географы выступили на Международном демографическом форуме 2024-05-30 17:16:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени акад. Г.Алиева МНО Азербайджанской Республики, проф. Закир Эминов, а также доц. Этибар Бадалов, с.н.с. отдела «Демографии и населения Азербайджана», приняли участие в качестве членов программного комитета III Международного демографического форума «Демография и глобальные вызовы», организованного Государственным лесотехническим университетом в Воронеже, Российской Федерации.
На форуме широко обсуждались демографические изменения в глобальном мире, экономико-демографические, географические, политические и социологические исследования, влияние медико-демографических процессов на население, репродуктивное здоровье людей, вопросы поддержки семьи и семейных ценностей, юридические, психологические и социальные исследования , а также динамика современных геодемографических процессов.
На пленарном заседании конференции выступили проф. З.Эминов  с докладом «Региональные проблемы демографического развития и расселения в Азербайджанской Республике» и Э.Бадалов   с докладом «Демографические изменения городского населения Азербайджана и соседних стран». Посредством слайдов представлены процессы урбанизации и формирования близких и частично удаленных городских поселений, агломераций и мегаполисов за последние 50 лет в 30 странах, а также особенности развития демографических процессов, происходивших в последние десятилетия. Выступления с интересом были встречены участниками.