I beynəlxalq türk simpoziumu Mart 27, 2014 | 05:03 / TƏDBİRLƏR
AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Fərrux Rəhimov, Elvin Əmrahov, Bəxtiyar Qəhrəmanov və Vüsal Rüstəmov 18-21 mart 2014-cü il tarixlərində Türkiyənin Niğde Universitetində təşkil edilən “I Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumu”nda iştirak etmişlər.
Niğde Universiteti (Kaşğarlı Mahmud Uyğur-Çin Araşdırmaları Mərkəzi), Kazak Dövlət Qızlar Pedaqoji Universiteti və M. Akmulla Dövlət Pedaqoji Universitetlərinin birgə əməkdaşlığı ilə keçirilən simpoziumda Türk dövlətləri ilə yanaşı ABŞ, Almaniya, İtaliya, Çin, Yaponiya, Rusiya, İran, Albaniya, Monqolustan, Ukrayna, Əfqanıstan, Makedoniya, İordaniya, Kosovadan gələn tədqiqatçılar da iştirak etmişlər. Simpoziuma ümumilikdə 356 məqalə daxil olmuş və 403 nəfər məruzə ilə çıxş etmişdir. Ümumiyyətlə, 89 paralel sessiya keçirilmişdir. Simpoziumun gələn il üçün ev sahibi Qazaxıstan təyin edilmişdir. Ənənəvi olaraq hər il keçiriləcək sempozyumun bütün Türk dünyası ölkələrində təşkil edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

I международный тюркский симпозиум 2014-03-27 17:28:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Сотрудники Института Географии Ф. Рахманов, Э. Амрахов, Б. Гахраманов и В. Рустамов 18-21 марта 2014 г. приняли участие в I Международном Симпозиуме исследований в тюркском мире, организованном Университетом Нигде, Турция.
В организованном Университетом Нигде совместно с Казакским Государственным Педагогическим Университетом и Государственным Педагогическим Университетом М. Акмулла симпозиуме прияли участие исследователи не только тюркских государств, но и из США, Германии, Италии, Китая, Японии, России, Ирана, Албании, Монголии, Украины, Афганистана, Македонии, Иордании, Косово. Для участия в симпозиуме поступило 365 статей и 403 человека выступило с докладами. Было проведено 89 параллельных сессий. Следующей страной-хозяйкой симпозиума был избран Казахстан. Традиционно предусматривается организация ежегодного симпозиума во всех тюркских странах.