“Axtarışlar, həqiqətlər və ehtimallar” kitabının təqdimatı olub İyn 14, 2024 | 02:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyi akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  Paleocoğrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Fətəliyevin  “Axtarişlar, həqiqətlər və ehtimallar” kitabı dərc edilib.
Bu münasibətlə Coğrafiya İnstitutunda təqdimat mərasimi keçirilib. Kitabın elmi redaktoru İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov, rəyçilər şöbə müdirləri, professor Rza Mahmudov və dosent Nəriman Paşayevdir.
Professor Zakir Eminov tədbiri giriş sözü ilə açaraq kitab haqqında ümumi məlumat verib. O bildirib ki, R.Fətəliyev mütəmadi olaraq dövri mətbuatda və internet saytlarında müxtəlif məzmunlu elmi-publisistik və publisistik məqalələri ilə çıxış edir.  Müəllif bir ənənə olaraq təbiət, təbiət hadisələri, onların başvermə səbəbləri, elmin coğrafiya, geologiya, ekologiya, tarix və toponimika kimi sahələri ilə bərabər, şəxsən iştirak və müşahidə etdiyi hadisələr haqqında maraqlı yazılar təqdim edir.
Sonra R.Fətəliyev təqdimatla çıxış edərək kitab haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, oxuculara təqdim edilən “Axtarişlar, həqiqətlər və ehtimallar” kitabı müəllifin 3-cü monoqrafiyası olaraq 7 fəsildən ibarətdir. Birinci və ikinci fəsillər qlobal istiləşmə, Xəzər dənizi, geoloji problemlər, üçüncü, dördüncü və beşinci fəsillər ətraf mühit, tarix və təbiət abidələri, təbiət hadisələri, toponimlər, altıncı fəsil son illərdə bütün dünyanı narahat edən koronovirus, onun səthi də olsa baş vermə, yayılma səbəblərinin təhlilinə həsr edilib. Kitab “Ədəbi-bədii düşüncələr” fəsli ilə tamamlanır. Bu fəsildə müəllifin həyata, ətraf mühitlə həyat arasında görünən-görünməyən sirli bir dünyanın poetik bənzətmələrlə izahına cəhd edilib.

Вышла в свет книга «Поиски, истины и вероятности» Июн 14, 2024 | 02:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Вышла в свет книга «Поиски, истины и вероятности» ведущего научного сотрудника отдела палеогеографии Института географии,  д.ф. по геологии и минералогии, доцента Рашида Фаталиева.
По этому случаю в Институте географии состоялась церемония презентации. Научным редактором книги является генеральный директор института профессор Закир Эминов, рецензентами – заведующие отделами профессор Рза Махмудов и доцент Нариман Пашаев.
Профессор Закир Эминов открыл мероприятие вступительной речью и дал общую информацию о книге. Он сообщил, что Р.Фаталиев регулярно публикует научно-публицистические и публицистические статьи различного содержания в периодических изданиях и на интернет-сайтах. По традиции автор представляет интересные статьи о природе, природных явлениях, причинах их возникновения, а также таких областях науки, как география, геология, экология, история и топонимика, и о тех  событиях, которые лично наблюдал.
Затем Р.Фаталиев выступил с докладом и дал подробную информацию о книге. Сообщалось, что книга «Поиски, истины и вероятности», представленная читателям как 3-я авторская монография, состоит из 7 глав. Первая и вторая главы — глобальное потепление, Каспийское море, геологические проблемы, третья, четвертая и пятая главы — окружающая среда, история и памятники природы, явления природы, топонимы; шестая глава — короновирус, который встревожил весь мир в последние годы; она посвящена анализу причин возникновения и распространения эпидемии, пусть даже и поверхностному. Книгу завершает глава «Литературно-художественная мысль». В этой главе автор попытался объяснить жизнь, загадочный мир между окружающей средой и жизнью с помощью поэтических аналогий.