“Xəzər hövzəsi keçid dövründə...” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçirilib İyn 20, 2024 | 04:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Fransa-Azərbaycan Universitetində (UFAZ) “Xəzər hövzəsi keçid dövründə, yer elmləri və ətraf mühit problemləri arasında körpü 2024” adlı konfrans keçirilib.
Tədbirin əsas təşkilatçılarından biri CASPİSNET-in koordinatoru, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi  c.ü.f.d Elnur Səfərovdur.
4 gün davam edən konfrans Bp şirkətinin baş sponsorluğu, UFAZ, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, CASPISNET-in təşkilatçılığı, həmçinin EiGroup və ARPA Consulting şirkətlərinin dəstəyi  ilə baş tutub.
Konfrans “Xəzər hövzəsinin georesurslarının tədqiqi və qorunması”, “Geotəhlükələrin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması”, “Keçid dövründə iqlim dəyişikliyi və davamlılıq” və “Yer elmləri sahəsindəki sərhədlər” adlı 4 əsas mövzu əsasında təşkil olunub. Tədbirə Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, İran, Fransa, Birləşmiş Krallıq, Türkiyə, Norveç, İsveçrə, Cənubi Afrika, İtaliya, Finlandiya və İsraildən də iştirakçılar qatılıblar.
Dəyişməkdə olan dünyada yer elmlərinə dair əsas çətinlikləri müzakirə etmək üçün zəngin bir platformaya çevrilən konfransda yer elmlərində yeni yanaşmalar, metodologiyalar və məlumatlar müzakirə edilib, keçid dövründə dünyanın problemləri, georesursların kəşfiyyatı və davamlılığı, geotəhlükələrin qiymətləndirilməsi və qarşısının alınması, həmçinin təbii və antropogen sistemlərin qlobal dəyişikliklərə davamlılığı kimi məsələlər araşdırılıb. Konfransda həmçinin COP29 çərçivəsində müzakirə olunan davamlılıq və iqlim dəyişmələri ilə bağlı məsələlərə dair mövzulara da toxunulub.
Elnur Səfərov Coğrafiya İnstitutunun Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri və CASPİSNET-in idarə heyətinin üzvü,  c.e.d., dosent Səid Səfərovla birgə müəllif olduqları “Xəzər dənizinin müasir səviyyə dəyişmələrinin əsas xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Состоялась международная конференция на тему «Каспийский бассейн в переходный период...» Июн 20, 2024 | 04:06 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Во французско-азербайджанском университете (UFAZ) прошла конференция «Каспийский бассейн в переходный период: мост между науками о Земле и экологическими проблемами 2024».
Одним из главных организаторов мероприятия является Эльнур Сафаров, координатор CASPISNET, старший научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева.
Четырехдневная конференция прошла при генеральном спонсорстве компании Bp, UFAZ, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, организации CASPISNET, а также при поддержке компаний EiGroup и ARPA Consulting.
Конференция была организована по 4 основным темам: «Исследование и охрана георесурсов Каспийского бассейна», «Оценка и предотвращение геологических опасностей», «Изменение климата и устойчивость в переходный период» и «Границы в области науки о Земле». Помимо Азербайджана, в мероприятии также приняли участие представители из России, Узбекистана, Казахстана, Ирана, Франции, Великобритании, Турции, Норвегии, Швейцарии, ЮАР, Италии, Финляндии и Израиля.
На конференции, ставшей богатой площадкой для обсуждения основных проблем наук о Земле в меняющемся мире, обсуждались новые подходы, методологии и данные в области наук о Земле, проблемы мира в переходный период, исследование и устойчивость георесурсов, оценка и предотвращение геологических опасностей. Также исследовались такие вопросы, как устойчивость природных и антропогенных систем к глобальным изменениям. На конференции также были затронуты вопросы, связанные с устойчивым развитием и изменением климата, обсуждавшиеся в рамках COP29.
Эльнур Сафаров выступил с докладом «Основные характеристики современных изменений уровня Каспийского моря», который был составлен в соавторстве с заведующим отделом гидрометеорологии Каспия Института географии, членом правления CASPISNET, д.г.н., доцентом Саидом Сафаровым.