Coğrafiyaçılar S.C.Pişəvəri ad. Gimnaziyada keçirilən konfransda iştirak ediblər İyn 24, 2024 | 01:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - icraçı direktor dosent Zaur Imrani, şöbə müdiri c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva, böyük elmi işçi c.ü.f.d. Samirə Abuşova  və kiçik elmi işçi Nazim Gəraylı S.C.Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasında "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili"nə həsr olunmuş "Azərbaycanda elm və təhsilə şagird baxışı" mövzusunda keçirilən IV Şagird Respublika Elmi-praktik Konfransının iştirakçısı olublar.
Konfransa S.C.Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyası, AMEA akad. Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, ETN akad. Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, AR Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzi, ADPU-nun Şamaxı filialı, Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi, AR Təhsil İnstitutu və AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi təşkilatçılıq ediblər.
Konfransda çıxış edən Z.İmrani təmsil etdiyi elmi müəssisədə ekoloji mühit, təbiətin qorunması sahəsində görülən mühüm işlərdən danışıb, şagirdlərin hazırkı konfrans vasitəsilə elmi araşdırmalara cəlb edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu konfransın gələcəkdə beynəlxalq miqyasda keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.
Konfrans işini müxtəlif bölmələrdə davam etdirib. Coğrafiya bölməsində ekspert qismində iştirak edən  İnstitut əməkdaşları şagirdlərin bilik və bacarıqlarını yoxlayaraq qiymətləndiriblər.

Географы участвовали в конференции в гимназии имени С.Дж. Пешавари 2024-06-24 13:14:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР – исполнительный директор доцент Заур Имрани, зав. отделом д.ф.г. Солмаз Рзаева, старший научный сотрудник д.ф.г. Самира Абушова и младший научный сотрудник Назим Гарайли приняли участие в 4-й ученической республиканской научно-практической конференции, посвященной «Году солидарности за зеленый мир» в Республиканской гимназии им. Назима Гарайли имени С.К. Пешавари на тему «Взгляд студентов на науку и образование в Азербайджане».
В организации конференции приняли участие Республиканская гуманитарная гимназия им. С.Дж. Пешавари, Институт востоковедения им. З.М. Буньядова НАНА,  Институт географии имени акад. Гасана Алиева, Центр мониторинга при Комиссии по государственному языку АР, Шамахинский филиал АДПУ, Губинский мемориальный комплекс геноцида, Институт образования АР и Шекинский региональный научный центр НАНА.
Выступая на конференции, З.Имрани рассказал о важной работе, проделанной в области экологической среды и охраны природы в представляемом им научном учреждении, подчеркнул важность привлечения студентов к научным исследованиям посредством нынешней конференции и счел целесообразным проведение этой конференции в международном масштабе в будущем.
Конференция продолжила свою работу в различных секциях. Сотрудники института, участвовавшие в качестве экспертов на секции географии, проверяли и оценивали знания и умения студентов.