Elm və Təhsil Nazirliyi akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Paleocoğrafiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, geologiya-mineralogiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Fətəliyevin “Axtarişlar, həqiqətlər və ehtimallar” kitabı dərc edilib.
Kitabın elmi redaktoru İnstitutun baş direktoru professor Zakir Eminov, rəyçilər şöbə müdirləri, professor Rza Mahmudov və dosent Nəriman Paşayevdir.
7 fəsildən ibarət kitab müəllifin sayca 3-cü monoqrafiyasıdır. Birinci və ikinci fəsillər qlobal istiləşmə, Xəzər dənizi, geoloji problemlər, üçüncü, dördüncü və beşinci fəsillər ətraf mühit, tarix və təbiət abidələri, təbiət hadisələri, toponimlər, altıncı fəsil son illərdə bütün dünyanı narahat edən koronovirus, onun səthi də olsa baş vermə, yayılma səbəblərinin təhlilinə həsr edilib. Kitab “Ədəbi-bədii düşüncələr” fəsli ilə tamamlanır. Bu fəsildə müəllifin həyata, ətraf mühitlə həyat arasında görünən-görünməyən sirli bir dünyanın poetik bənzətmələrlə izahına cəhd edilib.

Вышла в свет книга «Поиски, истины и возможности» 2024-06-14 13:12:00 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Вышла в свет книга «Поиски, истины и вероятности» доктора философии по геологии и минералогии, доцента Рашида Фаталиева, ведущего научного сотрудника отдела палеогеографии Института географии имени акад. Г.А. Алиева Министерства науки и образования.
Научный редактор книги – генеральный директор института профессор Закир Эминов, рецензенты – заведующие кафедрами профессор Рза Махмудов и доцент Нариман Пашаев.
Книга из 7 глав является третьей монографией автора. Первая и вторая главы – глобальное потепление, Каспийское море, геологические проблемы, третья, четвертая и пятая главы – окружающая среда, история и памятники природы, явления природы, топонимы, шестая глава – короновирус, взволновавший весь мир. В последние годы ее возникновение и распространение, пусть и поверхностное, было посвящено анализу причин. Книгу завершает глава «Литературно-художественная мысль». В этой главе автор попытался объяснить загадочный мир между жизнью, окружающей средой и жизнью с помощью поэтических аналогий.