GAMŞ ilə ATGTİ üzvlərinin görüşü Apr 09, 2014 | 05:04 / TƏDBİRLƏR
Akad.H.Ə.Əliyev ad.Coğrafiya İnstitutunda  Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının üzvləri ilə AMEA-nın Gənc alim və mütəxəssislər şurasının görüşü keçirildi.
Bu tədbir AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) arasında 2014-cü il, 18 fevral tarixində imzalanmış əməkdaşlığa dair memorandum əsasında baş tutdu. Çörüşdə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Famin Salmanov, ATGTİ-nin sədri Şahin İsmayılov, Elm və Təhsil departamentinin derektoru Əzizə Əliyeva, Layihələr departamentinin direktoru Elvin Hüseynzadə, Coğrafiya İnstitutu, GAMŞ-ın sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Ələkbərova, gənc alim və mütəxəssislər və s. iştirak edirdilər.
İştirakçılar Azərbaycanda təhsil alan gənclərin akademiyaya cəlb olunması, təhsil ocaqlarında mütəmadi olaraq elmi seminarların, müsabiqə və olimpiadaların keçirilməsi, bu istiqamətdə kompleks tədbirlər planlının işlənib hazırlanması, istedadlı gənclərin üzə çıxarılması və s. kimi məsələləri müzakirə etdilər, əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.

Встреча молодежных организаций Апр 09, 2014 | 05:04 / МЕРОПРИЯТИЯ
8 апреля 2014 г. в Институте географии прошла встреча членов Союза организаций молодых студентов Азербайджана с Советом молодых ученых и специалистов НАНА.
Эта встреча состоялась в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанном 18 февраля 2014 г. между Союзом организаций молодых студентов Азербайджана (СОМСА) и Советом молодых ученых и специалистов НАНА (СМУиС).
На встрече присутствовали председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА Ф. Салманов, председатель СОМСА Ш. Исмаилов, директор департамента Науки и Образования А. Алиева, директор департамента проектов Э. Гусейнзаде, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института географии С.О. Алекперова и др.
Участники рассмотрели вопросы привлечения в академию молодежи, проведение семинаров в образовательных очагах, проведение конкурсов и олимпиад, разработка плана их проведения, выявления талантливой молодежи и т.д. Было решено и дальше продолжать сотрудничество двух организаций.