İnstitut rəhbəri Beynəlxalq Forumun iştirakçısı olub İyn 28, 2024 | 04:06 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov  Bakıda keçirilən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik: Dayanaqlı gələcək üçün tullantıdan dəyərə” Beynəlxalq Forumun iştirakçısı olub.
İki gün davam edən Forumda Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəsmiləri, BMT-nin səlahiyyətli təmsilçiləri, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən bir sıra xarici ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Panel iclaslarında “Tullantıların davamlı idarəçiliyi üçün siyasətlər və dayanaqlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsi”, Tullantıdan dəyərə keçidin iqtisadi imkanları”, “Tullantıların dayanıqlı idarəçiliyi iqlim dəyişikliyi probleminin həlli kimi”, “Sıfır tullantı hədəfinə doğru: tullantılarla çirklənmə probleminin yenilik, siyasət və ictimai maarifləndirmə ilə həll edilməsi”, “Tullantıların idarə edilməsində innovasiya”, “Tullantıların idarə edilməsində dayanıqlı təcrübələr üçün əhali və gənclərin cəlb edilməsi” mövzularında məruzələrin müzakirəsi baş tutub.
Tədbirin sonunda “tullantıdan dəyərə” rəsm müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Həmçinin iştirakçı təşkilatlar tərəfindən tullantıların dayanıqlı idarə edilməsi təcrübələrinə, innovativ qablaşdırma həllərinə və təkrar emal və tullantıların azaldılması strategiyasının təşviqinə dair  “Sıfır Tullantı” Bakı Təş

Генеральный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики профессор Закир Эминов принял участие в Международном форуме «Солидарность ради зеленого мира: от отходов к ценности для устойчивого будущего» ", проходивший в Баку.
В двухдневном форуме приняли участие официальные лица Министерства экологии и природных ресурсов, уполномоченные представители ООН, представители различных международных организаций, в том числе ряда зарубежных стран.
В панельных сессиях «Политика устойчивого управления отходами и реализация целей устойчивого развития», «Экономические возможности перехода от отходов к ценности», «Устойчивое управление отходами как решение проблемы изменения климата», «На пути к цели» «Ноль отходов: решение проблемы загрязнения отходами посредством инноваций, политики и просвещения общественности», «Инновации в управлении отходами», «Вовлечение населения и молодежи к устойчивым практикам управления отходами».
В завершение мероприятия состоялась церемония награждения победителей конкурса рисунков «От мусора к ценности». Кроме того, бакинская задача «Ноль отходов» по продвижению участвующими организациями методов устойчивого управления отходами, инновационных упаковочных решений, а также стратегий переработки и сокращения отходов.