Coğrafiya institutunun demoqrafik məsələlərə dair yeni nəşri işıq üzü görüb Sen 10, 2024 | 03:09 / YENİ NƏŞRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  direktoru, elm sahəsində Dövlət Mükafatı laureatı professor Zakir Eminovun “Azərbaycan Respublikasının sosial-demoqrafik inkişafı və məşğulluq problemləri” adlı kitabı çapdan çıxıb.
Ölkədə demoqrafik inkişafın və əhalinin məşğulluğunun müasir problemləri, onun həlli yolları adı çəkilən geniş həcmli elmi əsərdə geniş işıqlandırılır. Əsər 5 fəsildən ibarət olub aşağıdakı mövzuları əhatə edir:  “Demoqrafik potensial və əmək ehtiyatlarının formalaşmasının nəzəri konseptual məsələləri”, “Azərbaycanda əhali və əmək ehtiyatlarının formalaşması, bu prosesə təbii artımın təsirinin iqtisadi-coğrafi tədqiqi istiqamətləri”, “Azərbaycanda əhalinin sosial tərkibi və məşğulluğun iqtisadi-coğrafi tədqiqi istiqamətləri”, “Azərbaycanda miqrasiyanın əmək ehtiyatlarının sayı və tərkibinin dəyişməsində rolu” və “Azərbaycanda demoqrafik inkişafın sosial-coğrafi problemləri və məşğulluğun regional xüsusiyyətlərinin tədqiqi”.
Ölkənin demoqrafik vəziyyətini müəyyən edən doğum, ölüm, miqrasiya, əhalinin sosial tərkibi siyasi-iqtisadi və sosial-coğrafi proseslərin təsiri ilə daim dəyişir. Ona görə demoqrafik vəziyyətin nizamlanması, ölkənin davamlı sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsi üçün əhalinin daim öyrənilməsi, göstərilən problemlərin həll edilməsi istiqamətində davamlı tədbirlər görülməsi ilə yanaşı, elmi-tədqiqat işlərinin də aparılması zəruridir.
Əmək ehtiyatlarının sayının artımı, yaş-cins tərkibi, ixtisas-peşə və məşğulluq səviyyəsi, təbii artım prosesində iştirak etməsi uşaqlar və təqaüd yaşlı əhalinin demoqrafik göstəricilərindən də asılıdır. Bu prosesləri öyrənməklə əhalinin məşğulluq səviyyəsini yüksəltmək, onlardan səmərəli istifadə etmək, bu sahədə yaranmış problemlərin aradan qaldırılması yollarını və yaşayış məntəqələrinin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətlərini müəyyənləşdirmək mümkündür.
Əsərdə Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində geniş həcmli ədəbiyyatdan, xəritə-sxem, diaqram, hədsiz sayda cədvəllərdən istifadə edilib. Həmin cədvəllərdəki saysız-hesabsız statistik rəqəmlər işin nə qədər zəhmət və diqqət tələb etdiyinə işarədir. Əsərin yazılmasında statistik məcmuə, qanunlar, Dövlət Proqramları, məcəllələr, elmi ədəbiyyatlardan istifadə edilib. Monoqrafiyada ölkədə olan sosial-demoqrafik problemlərin həlli istiqamətində bir sıra dəyərli  təklif və tövsiyələr verilir.
Kitab iqtisadiyyat, demoqrafiya və coğrafiya ixtisası üzrə təhsil alan bakalavr, magistr və bu sahədə çalışan müəllim, alim və mütəxəssislər, o cümlədən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Вышло в свет новое издание Института географии по демографическим вопросам Сен 10, 2024 | 03:09 / НОВЫЕ ИЗДАНИЯ
Увидела свет книга «Социально-демографическое развитие и проблемы занятости в Азербайджанской Республике» директора Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, лауреата Государственной премии в области науки, профессора Закира Эминова.
Современные проблемы демографического развития и занятости населения в стране, а также пути их решения широко освещены в упомянутом масштабном научном труде. Работа состоит из 5 глав и охватывает следующие темы: «Теоретико-концептуальные вопросы формирования демографического потенциала и трудовых ресурсов», «Направления экономико-географического исследования социального состава населения и занятости в Азербайджане», «Формирование населения и трудовых ресурсов в Азербайджане, направления экономико-географических исследований влияния на этот процесс естественного прироста», «Роль миграции в изменении численности и состава трудовых ресурсов в Азербайджане» и «Исследование социально- географических проблем демографического развития в Азербайджане и региональные особенности занятости».
Рождаемость, смертность, миграция и социальный состав населения, определяющие демографическую ситуацию в стране, постоянно изменяются под влиянием политико-экономических и социально-географических процессов. Поэтому в целях регулирования демографической ситуации, определения направлений устойчивого социально-экономического развития страны необходимо постоянно изучать население, принимать непрерывные меры по решению указанных проблем, а также осуществлять наши научно-исследовательские работы.
От демографических показателей детей и пенсионеров зависит также увеличение численности трудовых ресурсов, половозрастного состава, специальности и уровня занятости, участие в процессе естественного прироста. Изучая эти процессы, можно повысить уровень занятости населения, эффективно их использовать, определить пути устранения проблем в этой сфере и направления социально-экономического развития населенных пунктов.
В работе использована обширная литература на азербайджанском, турецком, русском и английском языках, а также карты, диаграммы и многочисленные таблицы. Обилие статистических данных в этих таблицах результат усилий и внимания, которые требует работа. При написании работы использовались статистический сборник, законы, государственные программы, кодексы, научная литература. В монографии дан ряд ценных предложений и рекомендаций по направлению решения социально-демографических проблем в стране.
Книга предназначена для бакалавров и магистров, изучающих экономику, демографию и географию, а также преподавателей, ученых и специалистов, работающих в этой области, а также широкой читательской аудитории.