AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları – baş direktor professor Zakir Eminov, icraçı direktor Zaur İmrani, şöbə müdiri c.e.d Səid Səfərov “İqlim fəaliyyəti üçün tədqiqat və əməkdaşlığın sürətləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər.
Bakı Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində keçirilən konfransın əsas məqsədi iqlim dəyişmələrinin elmi və praktik aspektdə araşdırılması ilə bağlı olan iqlim fəaliyyəti sahəsində empirik məlumatlar, süni intellekt və qabaqcıl analitik vasitələr, iqlim dəyişikliyinin transsərhəd su ehtiyatlarının idarə olunmasına təsiri və digər bu istiqamətdə yeni yanaşmaların və təcrübələrin bölüşməsi olub.
Konfransda qeyd edilib ki, iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlıq vacib faktorlardan biridir. Bunun üçün ölkələrarası koordinasiyalı fəaliyyət tələb olunur ki, bu da ortaq təşəbbüslərin daha effektiv olmasına şərait yaradır.

Сотрудники ИГ приняли участие в международном мероприятии БГУ 2024-10-10 15:54:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР– генеральный директор, профессор Закир Эминов, исполнительный директор Заур Имрани, заведующий отделом, доктор философии Саид Сафаров приняли участие в международной научной конференции по теме «Ускорение исследований и сотрудничества в области борьбы с изменением климата».
Основной целью конференции, организованной Бакинским государственным университетом в рамках Бакинской недели, является представление эмпирических данных, искусственного интеллекта и передовых аналитических инструментов в области климатических действий, связанных с изучением изменения климата в научном и практическом аспекте, влияние изменения климата на управление трансграничными водными ресурсами и другие новые разработки в этом направлении; состоялся обмен подходами и опытом.
На конференции было отмечено, что международное сотрудничество является одним из важных факторов в борьбе с изменением климата. Для этого необходимы межстрановые скоординированные действия, которые позволят совместным инициативам быть более эффективными.