AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun “Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları” şöbəsinin müdiri, c.e.d., prof. Rza Mahmudov COP29-la bağlı Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutunda keçirilən tədbirdə “Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələri və onun su ehtiyatlarına təsiri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə ölkə ərazisində regional iqlim dəyişmələrinin mövcud durumu və onun su ehtiyatlarına təsirı faktlar əsasında iştirakçılara çatdırılıb. Xüsusilə bildirilib ki, orta çoxillik temperaturlar çoxillik normaya nisbətən 1.1o C artıb, çay sularının illik axımında rejim dəyişkənliyi baş verib və bəzi çaylarda illik axım həcmi 12-15% azalıb. Məruzənin sonunda iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb.

Гидролог выступил с докладом о влиянии изменения климата на водные ресурсы Окт 15, 2024 | 11:10 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
На посвященном COP29 мероприятии, проведённом в Научно-исследовательском институте воды и мелиорации Государственного агентства водного хозяйства Азербайджана, заведующий отделом «Гидрологии и водных ресурсов земли» института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР, д.г.н., проф. Рза Махмудов выступил с докладом на тему «Региональные изменения климата в Азербайджане и их влияние на водные ресурсы».
В докладе участникам на основе фактов было доведено современное состояние региональных изменений климата в стране и их влияние на водные ресурсы. В частности, сообщалось, что средние многолетние температуры увеличились на 1,1° С по сравнению с многолетней нормой, произошли режимные изменения в годовом стоке речных вод, а годовой объем стока в некоторых реках снизился на 12-15 %. В конце доклада были даны ответы на многие вопросы участников.