Demoqrafiya və əhali şöbəsinin illik hesabatı dinlənilib Dek 06, 2024 | 04:12 / ELMİ İCLASLAR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutun  Elmi şurasında  “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin 2024-cü il üçün elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Şöbə müdiri, Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov cari ildə “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin demoqrafik inkişafı və yenidən məskunlaşmasının prioritet istiqamətləri”  mövzusu üzrə “Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun demoqrafik inkişafı və yenidən məskunlaşmasının prioritet istiqamətləri” adlı elmi tədqiqat işi barədə O bildirib ki, hazırda Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun əhalisinin əsas hissəsini (237,9 min nəfər və ya 78,6%) kənd əhalisi təşkil edir ki, bunlar da məcburi köçkünlərdən ibarətdir. Rayonun tərkibinə 511 kənd yaşayış məntəqəsi daxildir və bu iqtisadi rayon respublika üzrə kəndlərin sayına görə son yerlərdən birini tutur. 1989-cu ildə əhalisinin sayı 100-500 nəfər olan kəndlər (287 kənd) sayına görə birinci yeri tuturdu və ` bu kəndlərdə 71,9 min nəfər əhali var idi. Böyük Qayıdış dövlət siyasəti işğaldan əvvəlki Qarabağda 936 yaşayış məntəqəsini gələcəkdə 316-a endirməyi nəzərdə tutur.
XX əsrin 90-cı illərindən  başlanan demoqrafik azalmalar 2005-ci ilə qədər davam etmiş, 2005-2016-cı illərdə yenidən müşahidə edilən artım bu dövrdən sonra geriləmişdir. Bu gün  üçün rayonun əhali artımı çox aşağı səviyyədədir.
Hazırda Şərqi Zəngəzurda qeydiyyatda olan və əhalinin böyük əksəriyyətini təşkil edən  sakinlər məcburi köçkün şəraitində yaşayır. Onların mərhələli şəkildə doğma yerlərinə qaytarılması prosesi gedir. 2023-cü ildə ümumi, şəhər və kənd əhalisi üzrə doğum və təbii artım əmsalları ölkə üzrə orta göstəricilərdən yuxarıdır.
Təbii-coğrafi şəraitin ərazinin mənimsənilməsi üçün əlverişliliyi, təbii ehtiyat potensialı, insan resursları ilə təminat imkanları, sosial-iqtisadi və səmərəlilik amilləri, ölkənin milli-strateji maraqları nəzərə alınmaqla, inzibati rayonlarda “şəhər–kənd” funksional əlaqələrinə əsaslanan yeni məskunlaşma sisteminin planlaşdırılaraq həyata keçirilməsinə ehtiyac vardır.
Z.Eminov şöbənin plandan əlavə gördüyü işlər, nəşr fəaliyyəti,  elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, beynəlxalq əlaqələr, layihə və qrantlar, konfrans və seminarlarda iştirakı, eləcə də şöbə əməkdaşlarının elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.

Заслушан годовой отчет Отдела демографии и народонаселения Дек 06, 2024 | 04:12 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Ученый совет Института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР заслушал отчет о научной и научно-организационной деятельности отдела «Демографии и географии населения» за 2024 год.
Заведующий отделом, генеральный директор Института географии, профессор Закир Эминов, рассказал о научно-исследовательской работе «Приоритетные направления демографического развития и расселения Восточно-Зангезурского экономического района» по теме «Приоритетные направления демографического развития и заселения территорий, освобожденных от оккупации Азербайджанской Республики».
По его словам, в настоящее время большую часть населения Восточно-Зангезурского экономического района (237,9 тыс. человек или 78,6%) составляет сельское население, которое состоит из вынужденных переселенцев.
В состав области входит 511 сельских населенных пунктов, а по количеству сел этот экономический район занимает одно из последних мест в республике. В 1989 году первое место по численности занимали села с населением 100-500 человек (287 сел), в них проживало 71,9 тыс. человек. Государственная политика «Великого возвращения» предусматривает в будущем сокращение 936 населенных пунктов дооккупационного Карабаха, до 316.
Демографический спад, начавшийся в 90-е годы XX века, продолжался до 2005 года, а рост, вновь наблюдавшийся в 2005-2016 годах, после этого периода пошел на спад. Сегодня прирост населения региона находится на очень низком уровне.
В настоящее время зарегистрированные жители Восточного Зангезура, составляющие большую часть населения, живут в условиях вынужденного переселения. Идет процесс их постепенного возвращения в родные места. В 2023 году показатели рождаемости и естественного прироста всего городского и сельского населения превысят средние показатели по стране.
Есть необходимость планировать и внедрять новую систему расселения на основе функциональных отношений «город-село» в административных районах с учетом пригодности природно-географических условий для освоения территории, потенциала природных ресурсов, обеспеченности человеческими ресурсами, социально-экономических и эффективных факторов, национально-стратегических интересов страны.
З. Эминов дал подробную информацию о внеплановых работах отдела, издательской деятельности, взаимодействии науки и образования, международных связях, проектах и грантах, участии в конференциях и семинарах, а также научной деятельности сотрудников отдела.