Naxçıvan dövlət universitetinin kollektivi coğrafiyaçı alimlə görüş keçirib Dek 13, 2024 | 03:12 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Naxçıvan Dövlət Universitetində ETN akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun «Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları» şöbəsinin müdiri prof. Rza Mahmudovun iştirakı ilə vebinar keçirilib.
Tədbiri keçirməkdə məqsəd COP-29 -un nəticələri, habelə Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələrinin su ehtiyatlarına təsiri məsələləri ilə bağlı R.Mahmudovla fikir mübadiləsi aparmaq olub.
Coğrafiyaçı alim Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə təşkil edilən görüşdə Bakıda keçirilən COP-29-da qəbul edilən su, Xəzər dənizi ilə bağlı bəyannamələr barədə məlumat verərək «Azərbaycanda regional iqlim dəyişmələrinin su ehtiyatlarına təsiri» mövzusunda geniş məruzə ilə çixiş edib. İştirakçılar COP-29, eləcə də məruzə ilə bağlı verdikləri çoxsaylı suallarına R.Mahmudov tərəfindən ətraflı və dolğun cavablar alıblar.
Universitetin Təbiətşünaslıq və kənd təsərrüfatı fakültəsinin dekanı, dosent Bəhruz Məmmədov məlumatlandırıcı görüşə görə professora minnətdarlığını bildirib.

В Нахчыванском государственном университете проведен вебинар с участием профессора Рзы Махмудова, заведующего отделом «Гидрологии грунта и водных ресурсов» Института географии имени академика Г.Алиева.
Целью встречи был обмен мнениями с Р.Махмудовым по итогам COP-29, а также по вопросам влияния региональных климатических изменений на водные ресурсы в Азербайджане.
На встрече, организованной с профессорско-преподавательским и студенческим составом университета, географ представил информацию о декларациях по воде и Каспийскому морю, принятых на проходившей в Баку КС-29, и выступил с обширным докладом на тему «Влияние изменения регионального климата на водные ресурсы Азербайджана». Участники получили подробные ответы на многочисленные вопросы, касающиеся COP-29 и доклада Р.Махмудова.
Декан факультета естественных наук и сельского хозяйства университета, доцент Бахруз Мамедов выразил профессору благодарность за содержательную встречу.