Şahvələd Xəlilovun 85 illik yubileyi qeyd edilib Dek 18, 2024 | 12:12 / YUBİLEYLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi Şurasının baş direktoru professor Zakir Eminovun  sədrliyi ilə keçən iclasında görkəmli coğrafiyaşünas alim AMEA-nın müxbir üzvü Şahvələd Xəlilovun 85-illik xatirə yubileyi qeyd edilib.
Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları şöbəsinin müdiri prof. Rza Mahmudov tanınmış hidroloq alimin həyat və fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Bildirilib ki, Şahvələd Xəlilov coğrafiya, xüsusilə hidrologiya elmi sahəsində böyük alim olmaqla yanaşı tədqiqatçı, təbliğatçı, həm də bacarıqlı təşkilatçı alim  olub.
Onun əsas tədqiqat sahəsi ölkənin iri su anbarları, onların lillənməsi və sahillərinin dinamikası, su təsərrüfatı tədbirlərinin, o cümlədən su anbarlarının ətraf mühitə təsiri, onların mühafizəsi, səmərəli istifadəsi problemlərinin tədqiqidir. Bu sahədə alimin 5 monoqrafiyası, 100-dən çox məqaləsi işıq üzü görüb, 12 elmi əsəri xarici ölkələrdə nəşr olunub.
Ş.Xəlilov 20 il dövlət televiziyasında «Səyahət» verilişinin aparıcısı olub, Coğrafiya institutunun elmi işlər üzrə direktor müavini və BDU-da prorektor vəzifəsində çalışıb, O eyni zamanda uzun müddət AMEA-nın ilk partiya təşkilatının katibi, Bakı Şəhər Sovetinin deputatı olub.

Отметили 85-летие Шахвалада Халилова Дек 18, 2024 | 12:12 / ЮБИЛЕИ
На заседании, под председательством генерального директора Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР, профессора Закира Эминова, было отмечено 85-летие со дня рождения Шахвалада Халилова, видного географа, ученого, члена-корреспондента НАНА.
Заведующий отделом гидрологии и водных ресурсов проф. Рза Махмудов выступил с докладом о жизни и деятельности известного гидролога. Сообщалось, что Шахвалад Халилов был крупным учёным в области географии, в частности,гидрологии, а также исследователем, пропагандистом, опытным учёным-организатором.
Основная сфера его научных исследований — изучение крупных водоемов страны, их заиления и динамики берегов, водохозяйственных мер, включая влияние водоемов на окружающую среду, их охрана и эффективное использование. В этой области ученый опубликовал 5 монографий, более 100 статей, 12 научных работ в зарубежных странах.
В течение 20 лет Ш. Халилов был ведущим программы «Путешествие» на государственном телевидении, работал заместителем директора по научной работе Института географии и проректором БГУ, одновременно был секретарем первичной партийной организации НАНА, долгое время был депутатом Бакинского городского совета.