Coğrafiyaçı alim hidrometeoroloji məlumatlar barəsində fikir mübadiləsi aparıb Yan 28, 2025 | 03:01 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
ETN akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun «Qurunun hidrologiyası və su ehtiyatları» şöbəsinin müdiri prof. Rza Mahmudov Milli Məclisdə Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanovla görüşüb.
Məqsəd Hidrometeoroloji  fəaliyyət haqqında qanunun  hidrometeoroloji məlumatların ötürülməsinə dair maddəsinin müzakirəsində iştirak etmək, qanunun 17-ci maddəsində qeyd edilən  hidrometeoroloji məlumatların ödənişli və ödənişsiz ötürülməsinə dair fikir mübadiləsi aparmaq olub.
Alim həmin maddənin icrası ilə bağlı dövlət elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin, kütləvi informasiya vasitələrinin  həmin məlumatların alınmasında, onların tədqiqatçılara ödənişsiz verilməsində böyük çətinliklə qarşılaşdıqlarını Komitə sədrinin diqqətinə çatdırıb.
Sədr bununla bağlı Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin müvafiq qurumları ilə əlaqə saxlayaraq onlara göstərilən maddənin icrası ilə bağlı nazir Muxtar Babayevin ünvanına müvafiq məktubun hazırlanması ilə əlaqədar göstəriş verib.
Görüşün sonunda Komitə sədri “İlham Əliyevin ekoloji siyasəti. Dayanıqlı inkişaf və yaşıl dünya (2003-2023)” üçcildliyini Rza Mahmudova hədiyyə edib.

Географ обменялся мнениями о гидрометеорологических данных 2025-01-28 15:50:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом «Гидрологии суши и водных ресурсов» Института географии имени академика Г.Алиева, д.т.н., проф. Рза Махмудов встретился с председателем Комитета по природным ресурсам, энергетике и экологии Милли Меджлиса Садыком Гурбановым.
Целью встречи было участие в обсуждении статьи Закона о гидрометеорологической деятельности о передаче гидрометеорологических данных, а также обмен мнениями по вопросам платной и бесплатной передачи гидрометеорологических данных, указанных в статье 17 закона.
Ученый довел до сведения председателя Комитета, что в связи с реализацией данной статьи государственные научно-исследовательские и образовательные учреждения, средства массовой информации испытывают большие трудности в получении данной информации и предоставлении ее исследователям на безвозмездной основе.
В этой связи Председатель обратился в соответствующие органы Министерства экологии и природных ресурсов и поручил подготовить соответствующее письмо на имя министра Мухтара Бабаева по вопросам реализации указанной статьи.
В конце заседания председатель Комитета представил доклад на тему «Экологическая политика Ильхама Алиева». Он подарил Рзе Махмудову трехтомную книгу «Устойчивое развитие и зеленый мир (2003-2023)».