Cİ-nin Rusiya coğrafiyaçıları ilə elmi əlaqələri möhkəmlənir Fev 03, 2025 | 03:02 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Rusiyanın Moskva Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakültəsinin İqtisadi və sosial coğrafiya kafedrasının dosentləri, coğrafiya elmləri namizədləri Danşin Aleksandr və Qoryaçko Mariya fakültənin bir qrup bakalavr, magistr və doktorantı ilə birgə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda olublar.
Xəzər dənizinin Azərbaycan sahillərinin müasir vəziyyətini öyrənmək və Coğrafiya İnstitutu ilə tanışlıq məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan ekspedisiya üzvləri ilə Coğrafiya İnstitutunun uyğun sahələrini əhatə edən coğrafiyaçıların görüşü təşkil edilib.
Coğrafiya İnstitutu haqqında qonaqlara tanışlıq  verən baş direktor professor Zakir Eminov müəssisənin tədqiqat sahələri, elmi şöbələri, görkəmli alimləri, elmi nailiyyətləri, yeni nəşrləri və s. haqqında məlumat verib.
Azərbaycanın siyasi və iqtisadi coğrafiyası şöbəsinin fəaliyyətindən söhbət açan şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru Nəriman Paşayev A.Danşinlə olan şəxsi tanışlığını və onu İnstitutu dəvət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri A.Danşin MDU-nun coğrafiya fakültəsinin fəaliyyətindən danışıb və bildirib ki, onlar Xəzər dənizinin səviyyə  problemi ilə əlaqədar Bakıya gəlməkdən əvvəl Qazaxıstanın Astana şəhərində olublar və bu günlərdə Sumqayıt və Lənkəran şəhərlərinə gedəcəklər.
Tədbirdə prof. Zakir Eminov başda olmaqla, şöbə müdirləri – professor Əmir Əliyev, c.e.d. Səid Səfərov və Müseyib Yunusov, elmi katib c.ü.f.d. Səidə Zeynalova, c.e.d. Starə Tarixazər və qonaqların iştirakı ilə  qlobal istiləşmə və onun Xəzər dənizinin səviyyəsinə, eləcə də insan orqanizminə təsiri, Xəzərdə və çaylarda suyun azalması, demoqrafik problemlər, ekoturizm, təsərrüfatın və nəqliyyatın ərazi təşkili, siyasi-coğrafi problemlərin həlli istiqamətləri və s. bu kimi  məsələlər  müzakirə edilib, fikir mübadiləsi aparılıb.

Укрепляются научные связи ИГ с российскими географами 2025-02-03 15:56:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Доценты кафедры экономической и социальной географии Географического факультета МГУ, кандидаты географических наук Александр Даньшин и Мария Горячко вместе с группой студентов бакалавриата, магистратуры и докторантов факультета посетили Институт географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Была организована встреча членов делегации, посетивших нашу страну, с географами соответствующих направлений Института географии с целью изучения современного положения азербайджанского побережья Каспийского моря и ознакомления с Институтом географии.
Генеральный директор, профессор Закир Эминов, знакомя гостей с Институтом географии, рассказал о направлениях научных исследований, научных подразделениях, о видных ученых, проинформировал о научных достижениях, новых публикациях и т.д..
Говоря о деятельности отдела политической и экономической географии Азербайджана, заведующий, доктор географических наук Нариман Пашаев отметил личное знакомство с А.Даньшиным и его приглашение в институт.
Руководитель делегации А. Даньшин рассказал о деятельности географического факультета МГУ и сообщил, что перед приездом в Баку они посетили Астану, Казахстан, в связи с проблемой уровня Каспийского моря, и в ближайшие дни отправится в города Сумгаит и Ленкорань.
На мероприятии выступил проф. Закир Эминов, заведующие кафедрой – доктора географических наук Амир Алиев и Саид Сафаров, и д.ф.г. Мусеиб Юнусов, ученый секретарь, д.г.н. Саида Зейналова. При участии Стары Тарихазар и гостей обсуждались вопросы глобального потепления и его влияния на уровень Каспийского моря, а также на организм человека, уменьшения воды в Каспии и реках, демографические проблемы, экотуризм, территориальная организация экономики и транспорта, пути решения политико-географических проблем и т. д.