Fevralın 4-ü görkəmli coğrafiyaçı alim, tanınmış xəzərşünas və okeanoloq, akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun sabiq direktoru, Dövlət mükafatı laureatı, Şöhrət ordenli akademik Ramiz Məmmədovun anadan olmasının 75-ci ildönümüdür.
Ramiz Məmmədov 1950-ci il fevralın 4-də Gürcüstan Respublikası Qardabani rayonunun Qaracalar kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. 1972-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika fakültəsini bitirib.
Elmi fəaliyyətə 1973-cü ildə AR Elmlər Akademiyası Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizi Problemləri Mərkəzindən başlayıb. 1980-ci ildə o, “Dayaz dənizlərdə və şirinsulu sututarlarında turbulent mübadilə” mövzusunda Moskva Okeanologiya İnstitutunda «Okeanologiya» ixtisası üzrə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb.
1991-ci ildən Coğrafiya İnstitutunun Xəzər Dənizi Problemləri Mərkəzinin müdiri, 1994-cü ildən isə həm də bu İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində işləyib. 2012-ci ildən ömrünün sonunadək AMEA akademik. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb.
Alim 1995-cı ildə “Xəzər dənizinin hidrofiziki sahələrinin dəyişkənliyi və onların çirkləndiricilərin yayılmasına təsiri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək texnika elmləri doktoru elmi adını alıb, 2001-ci ildə “Coğrafiya” ixtisası üzrə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib. 2009-cu ildə Azərbaycan Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə ona hidrologiya ixtisası üzrə professor elmi rütbəsi verilib.
R.Məmmədovun elmi tədqiqatları əsasən Xəzər dənizinin ən aktual problemlərinə - hidrologiyasına, hidrofızikasına, atmosferlə dənizin qarşılıqlı təsirinə, dənizdə turbulent mübadilə və turbulent diffuziyanın tədqiqinə, səviyyənin dəyişməsinə, iqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinə təsirinə, çirkləndiricilərin dənizdə yayılmasının fiziki-coğrafı modelinin yaradılmasına, Xəzər dənizinin status probleminə və ümumiyyətlə, Xəzərin ekocoğrafıyasına həsr olunub.
Kür-Araz hövzəsinin transsərhəd su problemləri, Azərbaycanda səhralaşma prosesinin tədqiqi, landşaft planlaşdırılması və ətraf mühitin mühafizəsi də R.Məmmədovun əsas tədqiqat istiqamətlərindəndir.
Məmmədov 320-dən çox elmi məqalə, 15 kitab və 1 atlasın müəllifidir, 20-dən artıq işi AMEA-nın mühüm nəticələrinin siyahısına daxil edilib.
Xəzərşünas alim Azərbaycan Respublikasında Xəzərin kompleks tədqiqat planını tərtib edib və Bakıda Xəzərə aid beynəlxalq və respublika konfranslarının keçirilməsinin təşkilatçısı və aktiv iştirakçılarından olub. UNEP proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının ilk Milli Hesabatına müəlliflik edib. Prezident İlham Əliyevin 02 mart 2016-cı il Sərəncamı ilə akademik Ramiz Məmmədov “Azərbaycanın Fövqəladə Hallar Atlası”nın hazırlanmasında məsul katib təyin edilib.
Məmmədov dünyanın 82 şəhərində müxtəlif elmi toplantılarında iştirak edib. ABŞ-ın Mülki Tədqiqatlar və İnkişaf Fondu, Avropanın Kopernikus, İNTAS, Çərçivə Proqramı 6 və 7, NATO-nun “Elm Sülh Naminə” və s. beynəlxalq fondların elmi qrantlarına layiq görülüb.Məmmədovun rəhbərliyi altında 15 fəlsəfə, 4 elmlər doktoru hazırlanıb. BDU, ADPU, Aviasiya Akademiyasında tələbələrə dərs deyib.
Ramiz Məmmədov bir sıra respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarının üzvü kimi fəaliyyət göstərib. Onun fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın coğrafiya elmində neçə-neçə əhəmiyyətli uğura imza atılıb.
Özünün əməyi, zəhmətsevərliyi, məqsədyönlü yaradıcılığı ilə gənclərimizə örnək olan görkəmli alim, elm təşkilatçısı, müəssisə rəhbəri, səmimi insan Ramiz Məmmədov onu tanıyanların qəlbində daima yaşayacaqdır.

4 февраля исполняется 75 лет со дня рождения выдающегося географа, известного специалиста в области Каспийского моря и океанолога, бывшего директора Института географии имени академика Г. Алиева, лауреата Государственной премии, кавалера ордена Славы Рамиза Мамедова.
Рамиз Мамедов родился 4 февраля 1950 года в селе Гараджалар Гардабанского района Республики Грузия в семье интеллигентов. В 1972 году окончил физический факультет Азербайджанского государственного университета.
Научную деятельность Р.Мамедов начал в 1973 году в Центре проблем Каспийского моря Института географии Академии наук Азербайджанской Республики. В 1980 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Турбулентный обмен в мелководных морях и пресноводных водоемах» в Московском институте океанологии по специальности «Океанология» и получил ученую степень кандидата физико-математических наук.
С 1991 года Рамиз Мамедов является руководителем Центра проблем Каспийского моря Института географии, а с 1994 года одновременно работает заместителем директора по научной работе этого института. С 2012 года и до конца жизни являлся директором Института географии имени Г.А.Алиева.
В 1995 году ученый защитил докторскую диссертацию на тему «Изменчивость гидрофизических зон Каспийского моря и ее влияние на распространение загрязняющих веществ» и получил звание доктора технических наук. В 2001 году стал членом-корреспондентом НАНА по специальности «География», а в 2014 году избран действительным членом. В 2009 году решением Высшей аттестационной комиссии Азербайджана ему было присвоено ученое звание профессора по специальности «Гидрология».
Научные исследования Р. Мамедова в основном сосредоточены на наиболее актуальных проблемах Каспийского моря - гидрологии, гидрофизике, взаимодействии атмосферы и моря, изучении турбулентного обмена и турбулентной диффузии в море, изменениях уровня, влиянии изменения климата на Каспийское море, создание физико-географической модели распространения загрязняющих веществ в море, состояния Каспийского моря и экогеографии Каспийского моря в целом.
К основным направлениям научных исследований Р. Мамедова относятся также проблемы трансграничных вод Кура-Аразского бассейна, исследование процесса опустынивания в Азербайджане, ландшафтное планирование и охрана окружающей среды.
Мамедов является автором более 320 научных статей, 15 книг и 1 атласа, более 20 его работ включены в список важных результатов НАНА.
Ученый составил комплексный план исследований Каспия на территории Азербайджанской Республики, был организатором и активным участником проведения международных и республиканских конференций по Каспию в Баку. Он является автором первого Национального отчета Азербайджанской Республики в рамках программы UNEP. Указом Президента Ильхама Алиева от 2 марта 2016 года академик Рамиз Мамедов назначен секретарем, ответственным за подготовку «Атласа чрезвычайных ситуаций Азербайджана».
Мамедов принимал участие в различных научных конференциях в 82 городах мира. Он был удостоен научных грантов от международных фондов, таких как Фонд гражданских исследований и развития США, Европейский Copernicus, INTAS, Рамочные программы 6 и 7, «Наука ради мира» НАТО и т. д. Под руководством Мамедова подготовлено 15 кандидатов наук и 4 доктора наук. Он преподавал студентам БГУ, АДПУ и Авиационной академии.
Рамиз Мамедов работал в составе ряда научных организаций в республике, за рубежом и в зарубежных странах. За время его пребывания в должности были достигнуты значительные успехи в географической науке Азербайджана.
Выдающийся ученый, организатор науки, руководитель предприятия и искренний человек Рамиз Мамедов, подающий пример нашей молодежи своим трудолюбием, усердием и целеустремленным творчеством, всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.