Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən BFD 3.14 Birdəfəlik dissertasiya şurasının iclasında Mina Bağırova 540301 - "İnsan coğrafiyası" ixtisasında coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Lənkəran təbii vilayətində demoqrafik  inkişafın tənzimlənməsinin iqtisadi-coğrafi aspektləri” mövzusunda yazdığı dissertasiya işini müdafiə edib.
Gizli səsvermə yolu ilə M.Bağırovanın coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alması üçün AR Prezidenti yanında AAK qarşısında vəsatət qaldırılması  barədə qərar qəbul edilib.

Мина Багирова защитила диссертацию 2025-02-17 13:24:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
На заседании Разового диссертационного совета BFD 3.14, действующего при Институте географии им. акад. Г.Алиева МНО АР, Мина Багирова защитила диссертацию на тему «Экономико-географические аспекты регулирования демографического развития Лянкяранского природного региона» на соискание ученой степени доктора философии по географическим наукам по специальности 540301 – «География населения».
Тайным голосованием было принято решение о ходатайстве перед ААК при Президенте Азербайджанской Республики о присвоении М. Багировой ученой степени доктора философии по географии.