Coğrafiya İnstitutunda Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd edilib Fev 27, 2025 | 10:02 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Xocalı faciəsinin 33-cü ildönümü qeyd edilib.
Öncə Xocalı qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Xocalı hadisələrinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
İnstitutun baş direktoru vəzifəsini icra edən dosent Zaur İmrani çıxış edərək Xocalı faciəsinin bütün insanlığa qarşı törədilmiş qanlı cinayət olduğunu diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, bu soyqırımı nəticəsində 600-dən çox mülki şəxs, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 yaşlı insan həyatını itirib, bir çox insan əsir götürülüb, işgəncələrə məruz qalıb. Xocalı soyqırımı bəşəriyyətə qarşı törədilmiş ən qanlı cinayətlərdən biridir. Xocalı sakinləri yalnız milliyyətləri və etnik mənsubiyyətləri üzündən hədəf alınıblar. Bu hadisə, Ermənistanın beynəlxalq hüququ və insan haqlarını pozan davranışlarını bir daha önə çəkib.
Xocalı soyqırımının dünya miqyasında müvafiq siyasi və hüquqi qiymət alması, gələcəkdə belə cinayətlərin təkrarlanmasının qarşısını almaq üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Xocalı yalnız bir faciə deyil, həm də bir ümid, dirçəliş və yenidən doğuş simvoludur. Bu gün artıq Xocalı qurbanlarının, bütün şəhidlərimizin qisası alınıb, torpaqlarımız işğaldan azad edilib, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz bərpa olunub.
Azərbaycanın milli yaddaşında silinməz izlər açan bu soyqırımı aktı yalnız Azərbaycan xalqı üçün deyil, həm də bütün dünya üçün böyük bir sınaq oldu.
İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Ramazanlı çıxışında qeyd edib ki, 1994-cü il fevralın 24-də “Xocalı Soyqırımı Günü haqqında” qəbul edilmiş qərara əsasən hər il fevralın 26-sında Xocalı faciəsi Azərbaycanın hər yerində qeyd edilir. Eləcə də ümummilli liderimizin 1997-ci il fevralın 25-də imzaladığı sərəncama əsasən həmin gün saat 17.00-da ölkəmizdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunur. Dinc insanlara qarşı törədilmiş bu vəhşi qətlyamın, soyqırımının heç zaman unudulmaması, gənc nəslə Xocalı haqqında doğru məlumatların çatdırılması, daima təhsil və təbliğat işlərinin aparılması olduqca mühüm məsələdir.
Çoğrafiya şöbə müdirləri professor Rza Mahmudov, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları Ənvər Əliyev, Şamil Əzizov, coğrafiya elmləri doktoru Starə Tarixazər Xocalı faciəsi haqqında fikirlərini bölüşüblər, qəhrəman oğullarımızın Xocalı qurbanlarının qanının yerdə qoymadıqlarını və Xocalı sakinlərinin öz doğma torpaqlarına qayıdaraq firavan həyat sürəcəklərini dilə gətiriblər.
Tədbir iştirakçıları faciə qurbanlarına və Azərbaycanın bütövlüyü uğrunda həlak olan bütün oğul və qızlarımıza Allahdan rəhmət diləyib, ruhlarına dualar ediblər.

В Институте географии отметили 33-ю годовщину Ходжалинской трагедии Фев 27, 2025 | 10:02 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени акад. Г.Алиева МНО отметили 33-ю годовщину Ходжалинской трагедии.
Сначала минутой молчания была почтена память жертв Ходжалы.
Затем был показан видеоролик, посвященный Ходжалинским событиям.
Исполняющий обязанности генерального директора института, доцент Заур Имрани выступил с речью и обратил внимание на то, что Ходжалинская трагедия была кровавым преступлением, совершенным против всего человечества. Он сообщил, что в результате этого геноцида погибло более 600 мирных жителей, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70-летний мужчина, а многие были взяты в плен и подвергнуты пыткам. Ходжалинский геноцид — одно из самых кровавых преступлений, совершенных против человечества. Жители Ходжалы подвергались нападениям исключительно из-за своей национальности и этнической принадлежности. Этот инцидент в очередной раз продемонстрировал поведение Армении, нарушающее международное право и права человека.
Необходимо, чтобы Ходжалинский геноцид получил соответствующую политическую и правовую оценку в мировом масштабе для предотвращения подобных преступлений в будущем. Ходжалы — это не только трагедия, но и символ надежды и возрождения. Сегодня жертвы Ходжалы, все наши шехиды отомщены, наши земли освобождены от оккупации, а наша территориальная целостность и суверенитет восстановлены.
Этот акт геноцида, оставивший неизгладимый след в национальной памяти Азербайджана, стал большим испытанием не только для азербайджанского народа, но и для всего мира.
Председатель профсоюзной организации института Кямран Рамазанлы в своем выступлении отметил, что в соответствии с решением, принятым 24 февраля 1994 года «День Ходжалинского геноцида», Ходжалинская трагедия ежегодно отмечается 26 февраля по всему Азербайджану. Также, в соответствии с указом, подписанным нашим общенациональным лидером 25 февраля 1997 года, в этот день в 17:00 в нашей стране почтили память жертв Ходжалинского геноцида минутой молчания. Крайне важно, чтобы эта жестокая расправа и геноцид, совершенные против мирного населения, никогда не были забыты, чтобы до молодого поколения доносилась достоверная информация о Ходжалы, чтобы постоянно проводилась просветительская и пропагандистская работа.
Заведующие отделами, профессор Рза Махмудов, доктора философии по географии Анвар Алиев, Шамиль Азизов, д.г.н. Стара Тарихазар поделились своими мыслями о Ходжалинской трагедии, отдали дань уважения жертвам Ходжалы.
Онивыразили надежду, что жители Ходжалы вернутся на родные земли и будут жить благополучной жизнью.
Участники мероприятия молились за души жертв трагедии и всех наших сыновей и дочерей, павших за целостность Азербайджана.