AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Rövşən Kərimov, elmi işçi Nazim Gəraylı və institutun doktorantı Aynur Quluyeva Caucasus Environmental Network (Qafqazda ətraf mühit sahəsində qeyri-hökumət təşkilatları şəbəkəsi) təşkilatının Bakıda keçirdiyi “Qafqaz Geoparkları Şəbəkəsi Proqramı”nın Birinci Koordinasiya Toplantısında iştirak ediblər.
Tədbirə CENN-in nümayəndəsi Vaxtanq Koçaradze və Geoparklar layihəsinin Azərbaycan üzrə əlaqələndiricisi, Xəzər Universitetinin Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri c.ü.f.d. Rövşən Abbasov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, İsveçrə Əməkdaşlıq Ofisinin Azərbaycan üzrə Milli Proqramının təmsilçiləri, elmi-tədqiqat institutlarının, universitetlərin, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri qatılıblar.
Görüşün məqsədi Cənubi Qafqazda vahid geopark şəbəkəsinin inkişafı üçün mövcud potensialın və imkanların nəzərdən keçirilməsi, bu prosesə mütəxəssis kimi öz töhfəsini verə biləcək maraqlı tərəflərin rəyinin öyrənilməsi və fikir mübadiləsinin aparılması olub. Görüşə qatılan maraqlı tərəflər biomüxtəlifliyin qorunması, davamlı turizmin inkişafı və mədəni irsin qorunmasına dair fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, Cənubi Qafqazda “Qafqaz Geoparkları Şəbəkəsi” layihəsi İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə CENN tərəfindən həyata keçirilir.

Ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Г.Алиева МНОАР, д.ф.г. Ровшан Керимов, научный сотрудник Назим Герайлы и докторант института Айнур Гулуева приняли участие в Первом координационном совещании «Программы сети геопарков Кавказа», проведенном в Баку Кавказской экологической сетью (сетью неправительственных организаций в области охраны окружающей среды на Кавказе).
В мероприятии приняли участие представитель Национального центра геопарков Вахтанг Кочарадзе и, координатор проекта геопарков в Азербайджане и руководитель Центра экологических исследований Университета Хазар, д.ф.г.Ровшан Аббасов, а также представители Министерства экологии и природных ресурсов Национальной программы по Азербайджану Швейцарского бюро по сотрудничеству, представители научно-исследовательских институтов, университетов и неправительственных организаций.
Целью встречи было рассмотрение существующего потенциала и возможностей развития единой сети геопарков на Южном Кавказе, изучение мнений заинтересованных сторон, которые могут внести свой вклад в этот процесс в качестве экспертов, а также обмен мнениями. Заинтересованные стороны, присутствовавшие на встрече, поделились своими взглядами на сохранение биоразнообразия, развитие устойчивого туризма и сохранение культурного наследия.
Следует отметить, что проект «Сеть геопарков Кавказа» на Южном Кавказе реализуется CENN (Caucasus Environmental NGO Network) при финансовой поддержке Агентства развития и сотрудничества.