AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərovun tətbiqi hidrometeorologiya fənni üzrə dərs vəsaiti çapdan çıxıb.
Kitabda meteoroloji və iqlim şəraitinin insanın praktiki fəaliyyətinə təsirindən və kənd təsərrüfatı, texnika, tikinti, nəqliyyat, aviasiya, səhiyyə, həmçinin insan fəaliyyətinin digər operativ məsələlərində iqlim və cari hidrometeoroloji məlumatların istifadə üsullarından bəhs edilir. Kitabda həmçinin meteoroloji müşahidə məlumatlarının təhlili əsasında tikinti və tibb müəssisələri üçün elmi cəhətdən əsaslandırılmış tövsiyələrin hazırlanma üsulları da verilib.
Dərs vəsaiti Bakı Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası və müvafiq profil üzrə digər ali məktəblərin bakalavr və magistr təhsili alan tələbələri üçün nəzərdə tutulub.

Вышел в свет учебник по прикладной гидрометеорологии, написанный доктором географических наук Саидом Сафаровым, заведующим отделом гидрометеорологии Каспийского моря Института географии им. акад. Г. Алиева МНОАР.
В книге рассматриваются вопросы влияния метеорологических и климатических условий на практическую деятельность человека, методы использования климатических и текущих гидрометеорологических данных в сельском хозяйстве, машиностроении, строительстве, транспорте, авиации, здравоохранении, а также другие оперативные вопросы жизнедеятельности человека. В книге также изложены методы разработки научно обоснованных рекомендаций для строительства и лечебных учреждений на основе анализа данных метеорологических наблюдений.
Учебник предназначен для студентов и аспирантов Бакинского государственного университета, Национальной авиационной академии и других высших учебных заведений соответствующего профиля.