Coğrafiyaçı alimin iştirakı ilə baş tutan sənədli filmə baxış keçirilib Mart 04, 2025 | 03:03 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılovun iştirakçısı olduğu “Bir ovuc dünya” adlı sənədli filmin ictimai baxışı keçirilib.
Tədbirdə ETSN yanında İctimai Şuranın üzvləri, ekologiya sahəsi üzrə mütəxəssislər, alimlər, ekspertlər, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri iştirak ediblər.
Sənədli filmdə  işğal dövründə Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi  ekosidin baş verdiyi ərazilər, işğalçıların təbiətə qarşı amansız, qeyri-insani rəftarı nümayiş etdirilib,  eyni zamanda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur ərazisində aparılan son tədqiqat və araşdırmaların nəticələri də açıqlanır.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi” İctimai Birliyinin ərsəyə gətirdiyi sənədli filmin  çəkilişləri  Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Agentliyinin dəstəyi ilə baş tutub. Filmin ilk təqdimatı isə 2024-cü il noyabrın 20-də COP29 çərçivəsində Yaşıl Zonada Milli QHT Pavilyonunda ingilis dilində olub.

Был показан документальный фильм с участием ученого-географа Мар 04, 2025 | 03:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Министерстве экологии и природных ресурсов состоялся показ документального фильма «Горстка мира» с участием д.ф.г. Мирнуха Исмаилова, заведующего отделом Института географии им. акад. Г.Алиева МНО АР.
В мероприятии приняли участие члены Общественного совета при МЭПР, специалисты в области экологии, ученые, эксперты, представители гражданского общества.
В документальном фильме показаны территории, на которых Армения совершила экоцид против Азербайджана во время оккупации, жестокое и бесчеловечное отношение оккупантов к природе, а также раскрываются результаты последних исследований и разработок, проведенных в Карабахе и Восточном Зангезуре.
Отметим, что съемки документального фильма, подготовленного Общественным объединением «Сеть журналистов Азербайджана», прошли при поддержке Государственного агентства по делам неправительственных организаций. Первая презентация фильма на английском языке состоялась 20 ноября 2024 года в Национальном павильоне НПО в Зеленой зоне в рамках COP29.